Czwartek, 24 czerwca
Imieniny: Jana, Danuty
Czytających: 2197
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Podsumowanie roku w oświacie, kulturze, sądownictwie i sprawach społecznych: wrzesień – grudzień 2011

Poniedziałek, 2 stycznia 2012, 17:08
Aktualizacja: Wtorek, 3 stycznia 2012, 7:24
Autor: PAW
Wałbrzych/REGION: Podsumowanie roku w oświacie, kulturze, sądownictwie i sprawach społecznych: wrzesień – grudzień 2011
Wypadek w Boguszowie–Gorcach
Fot. red
Zapraszamy do przypomnienia sobie najważniejszych wydarzeń z naszego regionu, jakie miały miejsce od września do grudnia 2011 roku.

WRZESIEŃ:

Rada Powiatu zgodziła się na zwolnienie byłego prezesa z pracy w WPWiK. 21 kwietnia Rada Nadzorcza Wałbrzyskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji odwołała Piotra Głąba z funkcji prezesa.

1 września to czas rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2011/2012. Niektórzy z nich już niebawem przystąpią do egzaminu dojrzałości. Są też tacy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze szkołą w najniższych klasach. Inauguracja nowego roku szkolnego odbyła się w wałbrzyskich szkołach wszystkich poziomów.

W ramach Dni Wałbrzycha wystąpili wałbrzyscy DJ-e, zespół Fragnatic, zespół T. Love,
grupa Star Guard Muffin z wokalistą Kamilem Bednarkiem.

Do groźnego wypadku samochodowego doszło na drodze wojewódzkiej nr 367 pomiędzy Gorcami a Boguszowem. Kilkanaście osób trafiło do szpitala.

W Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu Starosta Wałbrzyski Robert Ławski wręczył stypendia uczniom i absolwentom oraz listy gratulacyjne dyrektorom szkół.

Dyrektor i Prezes Polskiego Związku Wędkarskiego Okręg w Wałbrzychu zostali oskarżeni o tzw. przekupstwo menadżerskie. Prokurator Rejonowy w Wałbrzychu skierował akt oskarżenia przeciwko Sylwii O. zatrudnionej na stanowisku dyrektora oraz Janowi G. pełniącemu funkcję społeczną prezesa Polskiego Związku Wędkarskiego Okręg w Wałbrzychu, zarzucając im popełnienie w 2008 i 2009 roku przestępstwa tzw. przekupstwa menadżerskiego.

Tysiące mieszkańców powiatu wałbrzyskiego odwiedziło Czarny Bór z okazji Dni Ziemi Czarnoborskiej.

Mieszkańcy Podzamcza mogli brać udział w uroczystości z okazji trzydziestolecia pierwszej na osiedlu parafii (Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego).

Do śmiertelnego wypadku doszło na Placu Tuwima. Zginął 23-letni mężczyzna.

W Unisławiu Śląskim, w gminie Mieroszów, w wyniku wypadku drogowego śmierć poniósł motocyklista.

Sąd Rejonowy w Wałbrzychu wydał postanowienie o upadłości likwidacyjnej wałbrzyskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, poseł Zbigniew Chlebowski zaprezentował swoją książkę zatytułowaną „Oni Wam tego nie powiedzą…”.
Sala wypełniona melomanami i wspaniały koncert Klassik Modern , a na koniec owacja na stojąco. Koncert Klassik Modern zainaugurował 46. Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju.

Jeden ze skwerów w Sokołowsku otrzymał imię Krzysztofa Kieślowskiego.

Grażyna Łobaszewska wystąpiła w wałbrzyskim klubie A propos.

PAŹDZIERNIK:

Tytuł „Zasłużony dla Powiatu Wałbrzyskiego” otrzymał wałbrzyski Teatr Dramatyczny.

Niedzielny koncert w Hotelu Maria w Wałbrzychu przyciągnął tłumy melomanów zainteresowanych twórczością Włodzimierza Wysockiego w wykonaniu Macieja Maleńczuka.

Pod wałbrzyskim Ratuszem zebrali się prywatni przewoźnicy, którzy narzekają na bezpodstawne kontrole i próbę wyeliminowania ich z transportu miejskiego.

Wałbrzyska Koksownia "Victoria" została sprzedana za blisko 414 milionów złotych. W siedzibie Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych "Victoria" S.A odbyła się konferencja prasowa, podczas której przybliżono dziennikarzom proces kupna wałbrzyskiej firmy przez Jastrzębską Spółkę Węglową.

W Sali Balowej Zamku Książ, nauczyciele odebrali medale i dyplomy. Wśród wyróżnionych znalazła się spora grupa pedagogów z powiatu wałbrzyskiego.

Prezydent Roman Szełemej powołał Jana Jędrasika na stanowisko dyrektora Starej Kopalni.

Największą atrakcją obchodów I urodzin Galerii Victoria była wizyta braci Rafała i Marcina Mroczków, znanych z serialu „M jak Miłość”. Ponadto fani w różnym wieku licznie stawili się na spotkania z półfinalistami obecnie trwającego „Mam Talent” – Tribal Team Poland. Na I urodzinach Galerii Victoria wystąpiła atrakcyjna i dowcipna Katarzyna Piasecka.

Pękająca w szwach sala Teatru Zdrojowego i kilkudziesięciu młodych wykonawców. W Szczawnie Zdroju odbył się koncert charytatywny dla wałbrzyskiego hospicjum.

W zamku Książ odbyła się XIV sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Najważniejszym punktem spotkania było wręczenie nagród. Dolnośląskie Nagrody Kulturalne Silesia Sejmiku Województwa Dolnośląskiego za rok 2011 przypadły znakomitemu poecie i dramaturgowi Tadeuszowi Różewiczowi, Muzeum Miedzi w Legnicy oraz Towarzystwu Przyjaciół Jeleniej Góry.

W Czarnym Borze na osiedlu domków jednorodzinnych przy ulicy Sportowej doszło do brutalnego morderstwa. Trzy godziny po zgłoszeniu przestępstwa, zatrzymano dwóch mieszkańców Wałbrzycha w wieku 20 i 33 lat. Młodszy z mężczyzn przyznał się do winy.

Mgr inż. Bogdan Stanek wygrał konkurs na stanowiska Prezesa Zarządu Spółki Aqua–Zdrój.

Rozstrzygnięty został konkurs zatytułowany „Akcja Akacja, Akcja Dąb – Niezwykli Dolnoślązacy 2011”. W gronie laureatów znalazła się wałbrzyska radna Renata Wierzbicka.

W Galerii Victoria odbyły się obchody jubileuszu 90–lecia Rajdu Polski. Do Wałbrzycha przyjechał m.in. Krzysztof Hołowczyc.

Członkiem Zarządu Województwa Dolnośląskiego został Jerzy Tutaj.

Na sesji Rady Powiatu Wałbrzyskiego za szczególne zasługi i działalność na rzecz mieszkańców naszego regionu tytuł „Zasłużony dla Powiatu Wałbrzyskiego” odebrali: Tadeusz Skrężyna i Sławomir Suchocki.

Dyrektor Muzeum w Wałbrzychu Marek Stadnicki został odwołany ze stanowiska.

LISTOPAD:

Lampiony pamięci rozbłysnęły nad wałbrzyskim Rynkiem. Tańcem, poezją i muzyką uczcili wałbrzyszanie swoich współmieszkańców, którzy odeszli z tego świata w ostatnich dwunastu miesiącach.

Na scenie Teatru Zdrojowego w Szczawnie Zdroju zaprezentował się kabaret Łowcy.B. Publiczność, która wypełniła salę do ostatniego miejsca, pękała ze śmiechu.

Za nami kolejna edycja „Kobiecych salonów filmowych” w wałbrzyskiej Galerii Victoria. Celem filmowych spotkań jest przybliżenie uczestniczkom pokazów klasyki filmu artystycznego i ambitnego, tj. „Afonia i pszczoły” (2008). Jest to film, który w Polsce został negatywnie przyjęty przez krytyków. Natomiast w Moskwie na prestiżowym festiwalu Grażyna Błęcka-Kolska otrzymała główną nagrodę za rolę żeńską jako Afonia.

Obchody 93. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się od zbiórki reprezentantów pocztów sztandarowych organizacji samorządowych, społecznych, młodzieżowych, szkolnych, pracowniczych na Placu Magistrackim. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych na czele z prezydentem Wałbrzycha, parlamentarzyści wałbrzyscy, duchowieństwo, reprezentanci organizacji wałbrzyskich oraz mieszkańcy Wałbrzycha.

Prezydent RP Bronisław Komorowski, podczas uroczystości związanej z obchodami Święta Niepodległości, wręczył nominacje na stopnie generalskie sześciu oficerom policji. Wśród uhonorowanych tym wyjątkowym awansem znalazł się nadinspektor Leszek Marzec – Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie, a kiedyś komendant KMP w Wałbrzychu.

W Ratuszu prezydent Roman Szełemej zaprezentował nowych prezesów spółek miejskich. Przedstawili oni swoje wizje i koncepcje dotyczące zarządzania spółkami.

W Wałbrzychu najlepsi dolnośląscy kolarze, z Mają Włoszczowską na czele, odebrali nagrody i wyróżnienia za 2011 rok.

Wystarczy powiedzieć Raz, Dwa, Trzy, by sala koncertowa wypełniła się publicznością. Tak właśnie stało się w Hotelu Maria w Wałbrzychu.

Z pracy odchodzi dyrektor Biblioteki pod Atlantami. Violetta Kasiborska odchodzi ze względów osobistych.

Sebastian Majewski, dyrektor artystyczny Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, został nominowany do PASZPORTÓW POLITYKI 2011 w kategorii TEATR.

W wyniku zaczadzenia zmarł mieszkaniec jednego z domów przy ulicy Przodowników Pracy w Boguszowie–Gorcach.

Tłumy widzów, trzy równoległe projekcje filmu o Daisy i wystawa fotograficzna dokumentująca pracę nad filmem to efekt premierowego pokazu filmu „Daisy”.

Przez cały tydzień trwały IX Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne. Odbyły się pod hasłem: „Co nas jeszcze może zaskoczyć w teatrze? Aktor!”.

Doceniając wkład w rozwój Pogotowia Ratunkowego, Rada Powiatu Wałbrzyskiego przyznała tytuł „Zasłużony dla Powiatu Wałbrzyskiego” Ryszardowi Kułakowi.

Cztery nagrody indywidualne i jedną zbiorową przyznał Starosta Wałbrzyski. W kategorii „Całokształt działalności w upowszechnianiu i promocji kultury” otrzymał dziennikarz, poeta i prozaik Marek Malinowski. W tej samej kategorii nagrodę otrzymał Henryk Hnatiuk, który od dwudziestu lat działa na rzecz współpracy polsko-czeskiej. Wiesława Kamińska otrzymała nagrodę w kategorii „Nowatorskie rozwiązania organizacyjne związane z kulturą i jej upowszechnianiem”. Za „Nowatorskie rozwiązania organizacyjne związane z kulturą i jej upowszechnianiem” nagrodzona została jedyna w tym gronie instytucja – Teatr Lalki i Aktora. W kategorii „Twórczość artystyczna, profesjonalna i amatorska” nagrodę odebrał Przemysław Witek, młody i bardzo utalentowany pianista, laureat wielu nagród.

GRUDZIEŃ:

Z roboczą wizytą w naszym mieście gościł organizator wyścigu kolarskiego Tour de Pologne – Czesław Lang.

Wałbrzyska Biesiada Górnicza zakończyła Barbórkę. Jak zwykle nie zabrakło humoru, a prezydent Roman Szełemej został przyjęty do grona wałbrzyskich gwarków.

Świadkowie Jehowy z Boguszowa–Gorc oraz wałbrzyskiej dzielnicy Sobięcin, mogą już korzystać z nowo wybudowanej Sali Królestwa Świadków Jehowy.

Po raz siedemnasty Stowarzyszenie Na Rzecz Integracji i Aktywności Artystycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Motyl” zorganizowało koncert, w którym wystąpiły osoby niepełnosprawne z wielu miast Polski.

Rada Nadzorcza Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych wybrała Prezesa Zarządu MZUK. Został nim Andrzej Kosiór.

Za nami obchody 65-lecia Szkoły Podstawowej nr 19 w Wałbrzychu.

W siedzibie Urzędu Miejskiego, Dyrektor Oddziału ZUS w Wałbrzychu, Jerzy Gajos oraz Prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej podpisali akt notarialny. Miasto odkupiło budynek ZUS-u za prawie 6 milionów złotych. Rynkowa wartość gmachu to 6,5 miliona. Transakcja obejmuje jednak przekazanie części parkingu przy Ul. Kasztanowej 1 – nowej siedziby ZUS-u w Wałbrzychu. Wartość rynkowa terenu to 400 tysięcy złotych.

Znane przeboje, piosenki z nowej płyty i kolędy zaśpiewał w Tesco Andrzej Piaseczny.

Dzisiejsze obchody miejskiej Wigilii przybrały nieoczekiwanie niespodziewanego efektu. Zamiast kolęd i pastorałek, na rynku pojawiły się setki mieszkańców miasta protestujących przeciwko planowanemu zamykaniu szkół.

Były wspomnienia, medale, wyróżnienia i życzenia obchodów stulecia – tak wałbrzyski oddział PTTK obchodził swój jubileusz. Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu zostało wyróżnione jako instytucja wspierająca działalność oddziału.

Opracował: PAW

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group