Poniedziałek, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 3907
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Polityczny przewodnik

Wtorek, 8 lutego 2022, 6:44
Aktualizacja: 8:35
Autor: red
Wałbrzych: Polityczny przewodnik
Fot. organizatorzy
Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego zaprasza na spektakl PRZEWODNIK DLA LEWICY O PRAWICY – teatralny eksperyment kwestionujący polityczny monopol na słuszność.

Polacy są podzieleni bardziej niż kiedykolwiek. Badania socjologiczne ukazują niepokojący poziom polaryzacji. Nie tylko podejmujemy różne wybory polityczne, ale też opisujemy świat odmiennymi językami i czerpiemy informacje z całkiem innych źródeł. Zamknięci w bańkach tworzonych przez media społecznościowe, coraz wyraźniej dzielimy się na dwa wrogie plemiona.

W oparciu o przeprowadzone wywiady autorzy przedstawiają świat konserwatywnych wartości i logikę kierującą sympatykami prawicy. Na scenie zabrzmią głosy prawdziwych ludzi. Głosy refleksyjne, niepozbawione autokrytycyzmu i wątpliwości, szczerze opowiadające o tym, co dla nich ważne albo trudne.

Wałbrzyska radna i działaczka lokalna wyjaśni, dlaczego choć walczy o równouprawnienie, to nigdy nie określiłaby się mianem „feministki”. Ekspert od energetyki będzie przekonywał, że to prawica mogłaby być pierwsza na froncie walki z globalnym ociepleniem. Para popularnych publicystów opowie, czym jest dla nich rodzina i co czują, gdy nazywa się ich „dzieciorobami”.

Plan jest taki, żeby stworzyć okazję do wysłuchania argumentów drugiej strony. Bez krzywego zwierciadła, wyrywania z kontekstu, bez konieczności i możliwości natychmiastowego oponowania.

W optymalnym wariancie – żebyśmy zobaczyli, że od „tych drugich” wiele się można nauczyć. W bardziej pesymistycznym – żebyśmy chociaż wiedzieli, z czym właściwie się nie zgadzamy.

Bo niezależnie od tego, kto akurat wygrywa wybory, żyjemy dalej w jednym kraju. Trudno w nim będzie wytrzymać bez odzywania się do połowy współobywateli.

Gramy:
12.02. / sobota / 19:00 / Duża Scena
13.02. / niedziela / 19:00 / Duża Scena
www.bilety.teatr.walbrzych.pl

PRZEWODNIK DLA LEWICY O PRAWICY

research: Marcin Napiórkowski
tekst: Marcin Napiórkowski, Katarzyna Szyngiera
reżyseria: Katarzyna Szyngiera
scenografia, światło i choreografia: Milena Czarnik
muzyka i opracowanie dźwiękowe: Jacek Sotomski
obsada: Irena Wójcik, Michał Kosela.

Twoja reakcja na artykuł?

3
33%
Cieszy
2
22%
Hahaha
1
11%
Nudzi
1
11%
Smuci
1
11%
Złości
1
11%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group