Poniedziałek, 22 lipca
Imieniny: Magdaleny, Marii
Czytających: 5225
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Polska muzyka, w której można się zatracić

Czwartek, 16 listopada 2023, 6:33
Autor: red
Wałbrzych: Polska muzyka, w której można się zatracić
Fot. Dariusz Gdesz
Hasło „polska muzyka klasyczna” często budzi stereotypowe skojarzenia z patetyczną twórczością patriotyczną. Tymczasem kryje się pod nim niezwykle bogaty zbiór kompozycji, zachwycający różnorodnością i swoim ponadnarodowym charakterem. Będzie się można o tym przekonać 17 listopada 2023 r. podczas koncertu w Filharmonii Sudeckiej, zatytułowanego „Labirynty Pendereckiego”, który rozpocznie się o godzinie 19:00.

Wałbrzyska filharmonia promując polską muzykę, proponuje by „zagubić się” w niej niczym w dzikim ogrodzie czy labiryntach, do których nawiązuje tytuł jej najbliższego koncertu. Po to, by spojrzeć na nią z nieoczywistych perspektyw, posłuchać niecodziennych zestawień różnych kompozycji, poznać wszechstronność polskich kompozytorów i ich kreatywność. Pretekstem do tego jest 90. rocznica urodzin Krzysztofa Pendereckiego, uznawanego za „współtwórcę nowego oblicza polskiej muzyki XX wieku”. Dlatego też koncert otworzą dwa utwory jego autorstwa „Agnus Dei” na orkiestrę smyczkową oraz „Koncert na altówkę i orkiestrę kameralną”, który filharmonicy wałbrzyscy zaprezentują w transkrypcji na wiolonczelę. „Agnus Dei” jest przykładem fenomenalnego połączenia prostoty z wyrafinowaniem. Utwór ten został napisany po śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego i jest częścią „Polskiego Requiem”, jednego z najważniejszych dzieł Pendereckiego, które kompozytor tworzył w sumie przez 26 lat.

Krzysztof Penderecki jest jednym z najbardziej znanych współczesnych polskich kompozytorów, jego twórczość regularnie rozbrzmiewa w salach koncertowych na całym świecie. Międzynarodowy sukces odniósł również „Koncert na orkiestrę smyczkową” Grażyny Bacewicz, który także znajdzie się w programie piątkowego koncertu Filharmonii Sudeckiej. Jest to utwór „napisany z rozpędem i energią, pełen płynnej inwencji i świetnych pomysłów instrumentacyjnych”, jak wyraził się o nim krytyk i kompozytor Stefan Kisielewski.

Nawiązania do muzyki włoskiego baroku usłyszymy w „Wariacjach na temat Frescobaldiego” Aleksandra Tansmana. Kompozytor proponuje spojrzeć na to dziedzictwo muzyczne z perspektywy współczesności, czerpiąc inspirację również z twórczości Igora Strawińskiego. Słychać w tym utworze słynną melodię „Aria detta la Frescobalda" Girolamo Frescobaldiego. Aleksander Tansman, podobnie jak Grażyna Bacewicz i Krzysztof Penderecki, rozsławił rodzimą twórczość poza granicami kraju, był pierwszym polskim kompozytorem, który został wyróżniony przez hollywoodzką Akademię Filmową za najlepszą muzykę filmową.

Przewodnikami po „Labiryntach Pendereckiego” będą muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej prowadzeni przez Macieja Tworka oraz solista grający na wiolonczeli – Maciej Kułakowski.

17.11.2023 r., godz. 19:00

Labirynty Pendereckiego

W 90-te urodziny Krzysztofowi Pendereckiemu

sala koncertowa przy ul. Słowackiego 4, Wałbrzych

Program:

Krzysztof Penderecki „Agnus Dei” na orkiestrę smyczkową

Krzysztof Penderecki „Koncert na altówkę i orkiestrę kameralną” (transkrypcja na wiolonczelę)

Grażyna Bacewicz „Koncert na orkiestrę smyczkową”

Aleksander Tansman „Wariacje na temat Frescobaldiego”

Wykonawcy:

Maciej Tworek – dyrygent

Maciej Kułakowski – wiolonczela

Orkiestra Smyczkowa Filharmonii Sudeckiej

Bilety na koncert w cenie: 50 zł – normalny, 30 zł – ulgowy dostępne są w Kasie Biletowej Filharmonii Sudeckiej (bilety@filharmoniasudecka.pl, 501-674-397) oraz w bileterii online: https://bilety.filharmoniasudecka.pl/

Więcej informacji: https://filharmoniasudecka.pl/

Twoja reakcja na artykuł?

2
25%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
6
75%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group