Czwartek, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 2900
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Polsko – czeskie dni kultury

Środa, 7 września 2011, 7:48
Aktualizacja: 7:52
Autor: MA
Wałbrzych: Polsko – czeskie dni kultury
Fot. MA
Niedawno podczas Dni Wałbrzycha gościliśmy naszych umuzykalnionych czeskich sąsiadów. Wczoraj (6.09.2011 r.) ponownie zagościli w naszym mieście. Jednak charakter ich obecności był zupełnie inny.

6 września w siedzibie wałbrzyskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Rynek 22, odbyło się oficjalne otwarcie wystawy zatytułowanej „Twórcy pogranicza polsko-czeskiego w hołdzie Janowi Pawłowi II”. Ekspozycja ta organizowana jest w ramach Polsko – Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. Jak twierdzą organizatorzy, jest to największa międzynarodowa impreza społeczno – kulturalna polsko - czeskiego pogranicza.

- W 1990 r. na terenie Ziemi Kłodzkiej zainaugurowano obchody Polsko – Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. Stopniowo ta inicjatywa rozszerzała z roku na rok zasięg działania, obejmując obszar od Złotego Stoku po Krzeszów, wzdłuż granicy po obu jej stronach – mówił Julian Golak, przewodniczący komitetu organizacyjnego.

- Widzimy tutaj prace ludzi wrażliwych na piękno. Zaprezentowany w tych pracach plener artystyczny to najlepszy przykład na to, jak artyści dążą do realizacji naszego hasła XXII Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej pod tytułem „Bądźmy rodziną” – stwierdził Julian Golak.

Celem tego przedsięwzięcia jest promocja współpracy przygranicznej oraz działalności na rzecz zbliżenia i porozumienia się Polaków i Czechów. Jak dodał przewodniczący komitetu organizacyjnego, w sumie odbyło się już około 1200 wydarzeń w ramach tego przedsięwzięcia. Współtworzy je 250 artystów. Artyści pogranicza polsko – czeskiego spotykają się i współpracują przez cały rok.

Głównym motorem do powstania wystawy była beatyfikacja polskiego papieża Jana Pawła II. Organizowana jest przez jej komisarza - Henryka Hnatiuka we współpracy z ośrodkami kultury, organizacjami katolickimi oraz innymi instytucjami.

Zaprezentowano prace 32 artystów. Technika ich wykonania to w przeważającej mierze akwarela i rysunek oraz kilka płaskorzeźb i haftów. Na wernisaż przybyli także sami autorzy wystawionych dzieł.

- Gorąco zapraszamy wszystkich w każdy wtorek na spotkania polsko czeskie do siedziby „Civitas Christiana”. Trzeba odbudować więzy przygraniczne – powiedziała na zakończenie wernisażu prowadząca to spotkanie Anna Adamkiewicz, szefowa wałbrzyskiego oddziału „Civitas Christiana”.

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group