Wtorek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 3290
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Poseł do Parlamentu Europejskiego w PWSZ w Wałbrzychu

Wiadomości: Wałbrzych
Niedziela, 1 kwietnia 2012, 15:00
Aktualizacja: 15:03
Autor: Sven
Fot. Sven
Poseł do Parlamentu Europejskiego Lidia Geringer de Oedenberg odwiedziła w sobotę Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Wałbrzychu. Powodem wizyty był „Kryzys finansowy w strefie euro”.

Taki tytuł miał wykład, którego wysłuchali słuchacze Wałbrzyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz studenci studiów zaocznych PWSZ.

Lidia Geringer de Oedenberg przypomniała genezę obecnego kryzysu ekonomicznego w strefie euro, zwracając uwagę, że rozpoczął się w USA od udzielania kredytów hipotecznych ludziom nie mającym zdolności kredytowej. Była to przyczyna załamania rynku nieruchomości i upadku jednego z największych amerykańskich banków, który miał udziały w wielu bankach europejskich. W ten sposób kryzys z Ameryki dotarł do Europy. Krajem, który najbardziej odczuwa tę sytuację jest Grecja:

- Wiele banków, które działają także na polskim rynku i pożyczały pieniądze Grecji są dzisiaj zagrożone, bo państwo to przestało spłacać kredyty. Unia Europejska pomagając Grekom, tak naprawdę pomaga sama sobie. Chcąc ratować strefę euro i pomagając Grecji wydźwignąć się z kryzysu musi być gwarantem kolejnych pożyczek. Unia pomaga, ale wymaga konkretnych reform, dlatego między innymi Grecy dostają połowę wynagrodzeń w sektorach publicznych i emerytur – wyjaśniała eurodeputowana.

Innym wątkiem wykładu była wspólna waluta europejska. Lidia Geringer de Oedenberg przekonywała, że euro jest świetnym rozwiązaniem pod warunkiem, że państwa posługujące się wspólną waluta przestrzegają obowiązujących traktatów. Podstawą jest utrzymywanie długu publicznego poniżej 60 % PKB i deficytu budżetowego poniżej 3% PKB:

- Okazało się, że właściwie wszystkie kraje przekraczały te kryteria, ale z reguły o kilka procent. W Grecji dług publiczny przekroczył 160 %. Aby w przyszłości uniknąć takich sytuacji wprowadzono pakt fiskalny zakładający zwiększoną kontrolę Unii Europejskiej nad utrzymywaniem dyscypliny finansowej państw członkowskich. Na kraje, które nie będą przestrzegać dyscypliny budżetowej mają być nakładane kary. Zawarty traktat ma na celu obronę innych krajów przed losem Grecji, bo widać, że pojedynczo państwa Unii Europejskiej mogą sobie z tym nie poradzić – przekonywała Lidia Geringer de Oedenberg.

Pani europoseł zachęcała także do wzięcia udziału w nowym konkursie pod nazwą „Magiczne opowieści z rodzinnych stron”, który zorganizowała w ramach Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Skierowany do par złożonych z juniora i seniora. „Niech jedno z was usiądzie przed ekranem komputera i napisze ciekawą opowieść, a drugie niech stworzy do niej piękną ilustrację. Trochę kreatywności, wyobraźni i gotowe. Razem możecie stać się autorami niezapomnianego i barwnego dzieła. Nagrodą główną dla zwycięskiej pary jest czterodniowy wyjazd do Parlamentu Europejskiego oraz egzemplarz autorski publikacji w przypadku jej wydania. Uczestnikami konkursu mogą być obywatele Polski mieszkający w województwie dolnośląskim i opolskim” – czytamy w materiale zachęcającym do wzięcia udziału w konkursie. Więcej szczegółów na stronie www.lgeringer.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~radbial 1-04-2012 21:14
Gratulacje dla Pani Poseł za ciekawy wykład :) a zwłaszcza za ciekawą inicjatywę popartą większością głosów - ustanowienia jednej siedziby dla Parlamentu Europejskiego :)
~ 2-04-2012 12:21
ha ha ha. Studenci nie przyszli tylko jakaś grupka starszych pani :) . Mają rację, PRECZ Z KOMUNĄ!
~@ 2-04-2012 13:55
Przeczytajcie wpisy internautów-szok. http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/wroclaw/minister-kultury-z-wizyta-w-b-kopalni-julia,1,5078579,region-wiadomosc.html
~ 2-04-2012 19:00
To co Lidia opowiada na temat ekonomii woła o pomstę do nieba. Powtarza dyrdymały eurokomunistów nie mające nic wspólnego z ekonomią wolnego rynku, a tylko ta ma rację bytu jak pokazuje praktyka dziejów.Podpisuję się : precz z komuną!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group