Środa, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 2861
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Głuszyca: Poszukiwań armaty ciąg dalszy

Piątek, 22 czerwca 2018, 9:30
Autor: Robert Bajek
REGION, Głuszyca: Poszukiwań armaty ciąg dalszy
Fot. Robert Bajek
Na Stadionie Miejskim przy ulicy Dolnej w Głuszycy wznowiono wczoraj prowadzone w 2009 roku prace mające na celu zlokalizowanie i wydobycie legendarnej armaty z czasów II wojny światowej, oraz innych zabytkowych przedmiotów.

Prace inwazyjne na terenie boiska były możliwe dzięki planowanym przez Gminę Głuszyca pracom remontowym, które swoim zasięgiem obejmą część infrastruktury stadionu. Poszukiwania prowadzili Ewelina i Grzegorz Borensztajnowie, wraz z grupą GEMO miesięcznika "Odkrywca".

- To co robimy dzisiaj to kontynuacja naszych prac z 2009 roku - tak zwanej "Akcji Armata". Według legendy w miejscu, w którym teraz jest boisko, jest zakopana armata. W 2009 roku pierwsze weryfikacje pokazały nam, że mamy tu duże ilości sprzętu wojskowego z czasów II wojny światowej. Można powiedzieć, że ten sprzęt to podstawowe wyposażenie żołnierzy. Ale mit armaty został. Mieszkańcy przekazywali te informacje. Mamy przekazy, że jest w tym miejscu zakopana. Jest to wysoce prawdopodobne. Weryfikacje, które wielokrotnie były tu prowadzone wykazują duże nagromadzenie stali, więc warto kopać. W czasie II wojny światowej w tym miejscu znajdowały się warsztaty, komenda uzupełnień, stąd obecność takiego sprzętu - powiedział Grzegorz Borensztajn.

Pomiary i typowanie miejsc, w których może się znajdować mityczna armata, prowadzono między innymi metodą magnetometryczną i przy użyciu georadaru. Wytypowano kilka najbardziej obiecujących miejsc i rozpoczęto prace, w wyniku których odkopano lufę od moździerza, pięć pancerfaustów i kilka przedmiotów jeszcze niezidentyfikowanych. Armata pozostała nadal ukryta.

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group