Niedziela, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 4456
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Potas – makroskładnik wspierający prawidłową pracę mięśni

Poniedziałek, 22 kwietnia 2024, 13:40
Aktualizacja: 14:45
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Potas – makroskładnik wspierający prawidłową pracę mięśni
Fot. użyczone
Potas to makroelement niezbędny do właściwego funkcjonowania organizmu człowieka. To pierwiastek występujący przede wszystkim w mięśniach, który może wpływać na gospodarkę elektrolitową, a także na pracę układu nerwowego. Zarówno niedobór, jak i nadmiar potasu może natomiast przyczyniać się do zaburzenia funkcjonowania całego ustroju, dlatego też warto zwrócić uwagę na odpowiednią podaż pierwiastka wraz z codziennym pożywieniem, a także w postaci suplementów diety.

Potas - co to?

Potas to jeden z najliczniejszych kationów wewnątrzkomórkowych organizmu człowieka. To składnik mineralny zaliczany do grupy makroelementów, czyli związków, które w ludzkim ustroju występują w ilości większej niż 0,01%, a dobowe zapotrzebowanie na pierwiastek wynosi więcej niż 100 mg. To elektrolit niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, który jest zlokalizowany przede wszystkim w mięśniach.

Źródła potasu w pożywieniu

Potas to pierwiastek, który można znaleźć przede wszystkim w żywności pochodzenia roślinnego. Tym samym za źródła składnika uznaje się produkty spożywcze, takie jak:
• suche nasiona roślin strączkowych, np. soja, fasola, soczewica,
• warzywa, m.in. szpinak, marchew, jarmuż, ziemniaki,
• owoce, takie jak banany, morele, czarna porzeczka,
• suszone owoce, np. rodzynki czy figi,
• zbożowe produkty pełnoziarniste,
• gorzka czekolada.

W mniejszych ilościach potas można znaleźć również w żywności pochodzenia zwierzęcego, przede wszystkim w rybach, mleku i przetworach mlecznych.

Właściwości potasu - jak potas wpływa na pracę organizmu człowieka?

Potas to wartościowy związek, wspierający prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego ustroju. To składnik odpowiedzialny za właściwą gospodarkę wodno-elektrolitową, który wspomaga również utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Ponadto potas może wpływać na przekaźnictwo impulsów elektrycznych pomiędzy komórkami, a także może uczestniczyć w metabolizmie składników odżywczych i kontrolować pracę mięśni.

To związek, który wspomaga utrzymanie optymalnego ciśnienia tętniczego krwi, a hipotensyjne działanie pierwiastka, związane m.in. z rozszerzaniem naczyń krwionośnych, może okazać się szczególnie skuteczne wśród osób borykających się z nadciśnieniem tętniczym. Co więcej, odpowiednia podaż potasu może zmniejszać ryzyko rozwoju schorzeń układu sercowo-naczyniowego, a także może minimalizować ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych.

Potas można znaleźć w wielu powszechnie dostępnych produktach spożywczych. Mimo to dane naukowe sugerują, że znaczna część społeczeństwa boryka się z niedoborem potasu, co może sprzyjać występowaniu niepożądanych objawów, takich jak skurcze mięśni, uczucie zmęczenia, wzdęcia i zaparcia, a także zaburzenia rytmu serca.

Niedobór potasu może występować wśród osób stosujących źle zbilansowaną dietę, a także w gronie konsumentów cierpiących na niektóre choroby. Niski poziom potasu w organizmie mogą zaobserwować również osoby, które intensywnie się pocą, np. sportowcy podczas wymagających wysiłków fizycznych. Pomocnym rozwiązaniem może okazać się potas w tabletkach, czyli suplement diety uznawany za skoncentrowane źródło wartościowego składnika.

Na rynku można znaleźć preparaty zawierające wyłącznie potas, a także wieloskładnikowe produkty, które oprócz pożądanego pierwiastka dostarczają do ustroju również inne, cenne składniki, np. magnez czy witaminę B6. Co więcej, dostępne są suplementy diety w różnych postaciach - największą popularnością wśród konsumentów cieszy się potas tabletki, jednak związek można znaleźć także w formie proszku, tabletek musujących czy kapsułek.

Twoja reakcja na artykuł?

4
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group