Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 4532
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Potrzeba pielęgniarek i położnych

Poniedziałek, 28 czerwca 2021, 14:40
Aktualizacja: 14:42
Autor: JAZ
Wałbrzych: Potrzeba pielęgniarek i położnych
Fot. JAZ
W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbyła się konferencja promująca kierunki medyczne, ze szczególnym uwzględnieniem pielęgniarstwa i położnictwa.

Na potrzebę kształcenia pielęgniarek i położnych wskazywali zarówno Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego jak i prof. Robert Wiszniowski, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Goście podkreślali, że na wielkie uznanie zasługuje każda inicjatywa, która ma na celu pozyskiwanie nowych kandydatów, którzy chcieliby wykonywać w przyszłości te zawody medyczne.

- Jako samorząd województwa od 2019 roku realizujemy Program Stypendialny dla studentów III roku kształcących się na kierunkach pielęgniarstwo oraz położnictwo. W poprzednich edycjach stypendium było przyznawane na okres 9 miesięcy, a jego wysokość wynosiła 1000 zł. Warunkiem otrzymania stypendium było uzyskanie średniej ocen na poziomie co najmniej 4,2 oraz deklaracja o podjęciu zatrudnienia w marszałkowskich podmiotach medycznych na okres 3 lat – mówi Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Pielęgniarki i położne odgrywają bardzo ważną rolę w procesie opieki nad pacjentami. Rozwój kierunków medycznych w obecnej dobie jest koniecznością. Pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne i wiele tego typu zawodów staje się w zasadzie ukierunkowaną misją realizacji jakże coraz bardziej skomplikowanej profilaktyki zdrowotnej.

- W zgodzie z dzisiejszymi trendami uczelnie z możliwościami prowadzenia kierunków medycznych powinny rekrutować najlepszych kandydatów i zaszczepiać w ich umysłach i duszy podstawowe założenie wynikające z sentencji primum non nocere – mówi prof. Robert Wiszniowski Rektor PWSZ w Wałbrzychu.

Ogromny postęp w dziedzinie medycyny w ciągu ostatnich lat sprawia, że potrzebujemy młodego i dobrze wykwalifikowanego personelu. Obecna średnia wieku pielęgniarek wynosi 55 lat. Prognoza pokazuje, że już niebawem liczba ta wzrośnie, a zatrudnienie pielęgniarek spadnie.

Twoja reakcja na artykuł?

7
17%
Cieszy
12
29%
Hahaha
0
0%
Nudzi
2
5%
Smuci
2
5%
Złości
19
45%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (30)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group