Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 3889
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Powiatowa sesja

Czwartek, 27 czerwca 2019, 13:42
Aktualizacja: 16:25
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Powiatowa sesja
Fot. Robert Bajek
Sprawy przejęcia drogi nr 380 i zabezpieczenia potoku Młynówka zdominowały dzisiejszą, VII Sesja Rady Powiatu Wałbrzyskiego.

Droga nr 380 to najkrótsza trasa łącząca Mieroszów z Głuszycą. Niestety jej nawierzchnia od lat jest w fatalnym stanie. Część drogi jest obecnie zamknięta dla ruchu kołowego. Zarządcą drogi są władze wojewódzkie, które chętnie by ją oddały pod zarząd Powiatu Wałbrzyskiego. Radny Kamil Orpel zwrócił uwagę na apel, z jakim do Starostwa zwrócili się przedstawiciele Gminy Głuszyca, proszący przejęcie i o zabezpieczenie przez Powiat środków na remont tej drogi.

Starosta Krzysztof Kwiatkowski podkreślił, że Powiat Wałbrzyski nie może przekazać środków na remont drogi, której zarządcą jest inna jednostka - w tym przypadku Województwo Dolnośląskie. Jednocześnie zaznaczył, że Powiat rozważa możliwość przejęcia tej drogi, ale tylko w sytuacji, kiedy Urząd Marszałkowski ją wyremontuje lub przekaże Powiatowi Wałbrzyskiemu środki na konieczny remont. Jeżeli UM zadecyduje, że przekazuję drogę Powiatowi bez środków na jej wyremontowanie - Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu będzie się od takiej decyzji odwoływało. Rozmowy pomiędzy Starostą Wałbrzyskim a Marszałkiem Województwa trwają.

Kolejnym kontrowersyjnym punktem dzisiejszych obrad była sprawa planowanego przez Powiat Wałbrzyski zaciągnięcia kredytu w wysokości 800 000 złotych. Część z tych środków miałaby zostać przeznaczona na przebudowę, regulację i wzmocnienie murów oporowych przy potoku Młynówka. Radny Kamil Orpel zwrócił uwagę, że jest to zadanie Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie", a Powiat Wałbrzyski chce zaciągnąć kredyt, aby realizować nie swoje zadania.

Starosta Krzysztof Kwiatkowski wyjaśnił, że z PGW "Wody Polskie" zostanie podpisane porozumienie, na mocy którego Starostwo Powiatowe stanie się inwestorem zastępczym. Powiat zaciągnie kredyt, wykona to zadanie, a następnie zgodnie z porozumieniem PGW "Wody Polskie" dokona refinansowania, a Starostwo spłaci zaciągnięty kredyt. Dzięki temu prace będą wykonane dużo szybciej, niż gdyby miało je prowadzić PGW "Wody Polskie".

Warto zaznaczyć, że przed rozpoczęciem procedowania poszczególnych punktów porządku obrad członkowie Zarządu Powiatu i Rady Powiatu złożyli podziękowania Dariuszowi Szmulikowi, który koordynował wyjazd podopiecznych Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej "Catharia" w Nowym Siodle i Domu Dziecka w Jedlinie-Zdroju do Szczecina. Dzięki zaproszeniu gen. dyw. Macieja Jabłońskiego - dowódcy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej dzieci miały możliwość poznać żołnierskie życie, stołować się w kuchni wojskowej, strzelać na strzelnicy czy odbyć jazdę opancerzonym "Rosomakiem".

Twoja reakcja na artykuł?

4
44%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
22%
Złości
2
22%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group