Poniedziałek, 15 kwietnia
Imieniny: Bazylego, Tytusa
Czytających: 5018
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Boguszów-Gorce: Powitali wiosnę

Środa, 27 marca 2024, 8:28
Aktualizacja: 12:31
Autor: red
REGION, Boguszów-Gorce: Powitali wiosnę
Fot. organizatorzy
Za nami 19. Inauguracja Sezonu Turystycznego "Powitanie Wiosny na Paluchu".

Pomimo wcześniejszych bardzo sprzecznych informacji odnośnie pogody, na zbiórce na terenie Miejskiej Biblioteki Publicznej - Centrum Kultury Filia nr 4 "Witold" stawiło się 38 turystów z Wałbrzycha, Kamiennej Góry, Unisławia Śląskiego i oczywiście Boguszowa-Gorc.

Tegoroczne Powitanie Wiosny rozpoczęto od zwiedzenia Górniczej Izby Pamięci oraz wejścia na wieżę w byłym szybie "Gustaw" i poznanie w bardzo dużym skrócie historii górnictwa w Gorcach. Kolejnym punktem wędrówki był stadion OSiR Boguszów-Gorce przy ul. Olimpijskiej, który jeszcze niespełna 100 lat temu był terenem koksowni Abendröthe z szybami Klara I i II. Tu grupa podzieliła się na dwa mniejsze składy. Pierwszy udał się w stronę szczytów Mniszka w ramach zdobywania m.in. Korony Ziemi Wałbrzyskiej. Drugi - drogą u podnóża góry, aby z pierwszą grupą spotkać się w starej gospodzie przy ul. Łącznej. Stąd już razem maszerowali w stronę terenu, gdzie jeszcze w latach 90. działała kopalnia barytu. Kolejnym punktem był Paluch - Finger Berg. To tu pod koniec 2023 roku w ramach wspólnej realizacji zadania przez Gminę Miasto Boguszów-Gorce i LGD Kwiat Lnu została postawiona platforma widokowa, wiata turystyczna z miejscem na ognisko, a także drewniany stojak dla rowerów.

W drodze powrotnej do boguszowskiego rynku przechodzono m.in. przez plan filmowy "Igrzysk Śmierci. Ballady Ptaków i węży". Kolejnym punktem było miejsce, gdzie do chwili obecnej istnieją pozostałości po pomniku ofiar I wojny światowej, który stał obok stadionu przy ul. Kusocińskiego - na szczycie, które nazywa się Boża Góra. Mijano również były ewangelicki cmentarz z Lapidarium oraz browar. Na trasie swoją wiedzę uczestnikom przekazywali Przewodnicy z PTTK Oddział Ziemi Wałbrzyskiej w Wałbrzychu: Stanisław Bedra, Stanisław Junak, Jacek Pielich i Robert Strzeszewski oraz pracownicy OSiR Boguszów-Gorce: Maria Burzyńska i Kuba Sobieski.

Twoja reakcja na artykuł?

2
22%
Cieszy
1
11%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
22%
Złości
4
44%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group