Czwartek, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 1611
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powrót listów księżnej Daisy

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 25 października 2012, 9:52
Aktualizacja: Piątek, 26 października 2012, 8:37
Autor: opr. PAW
Fot. www.wiadomosciwalbrzyskie.pl
Fundacja Księżnej Daisy von Pless zaprezentowała listy księżnej Daisy oraz członków jej rodziny, które po wielu latach powróciły do Wałbrzycha.

Mateusz Mykytyszyn, prezes Zarząd Fundacji Księżnej Daisy von Pless, jego zastępczyni Magdalena Woch oraz szef spółki Zamek Książ - Krzysztof Urbański - opowiedzieli o całej inicjatywie podczas konferencji prasowej.

Księżna Daisy von Pless i rodzina Hochbergów przed II wojną światową prowadziła rozległą działalność gospodarczą i charytatywną, przyczyniając się do rozwoju Wałbrzycha, aglomeracji wałbrzyskiej, a także całego Dolnego i Górnego Śląska. Pamiętając o ich zasługach, Fundacja postawiła przed sobą cel dalszego rozwijania tożsamości regionalnej, wiedzy o historii, kulturze Wałbrzycha i Dolnego Śląska oraz umacniania więzi między Mieszkańcami, Miastem i Regionem.

- Pod koniec lipca weszliśmy w posiadanie kolekcji własnoręcznych listów księżnej Daisy oraz innych dokumentów rodziny von Hochberg, datowanych od XVII wieku. Autentyczność tych historycznych archiwaliów została potwierdzona ponad wszelką wątpliwość przez niezależnych ekspertów – mówi Mateusz Mykytyszyn.

Kolekcja od 1947 roku znajdowała się w bogatym archiwum warszawskiego pisarza Władysława Jana Grabskiego (autora słynnej „Świdnickiej Rapsodii”), który wszedł w jej posiadanie na terenie zamku Książ tuż po wojnie, prawdopodobnie zaraz po rozgrabieniu i wywiezieniu zasobów biblioteki majorackiej oraz archiwum książęcego. Ponad 50 dokumentów, dla naszej Fundacji, zamku Książ i Wałbrzycha bezcennych, do tej pory nie ujrzało światła dziennego. Fundacja Księżnej Daisy von Pless , uzyskała możliwość nabycia archiwaliów, ich opracowania i ekspozycji. Powodzenie przedsięwzięcia uzależnione jest jednak, czy w środowisku wałbrzyskim uda się zebrać kwotę 30 tysięcy złotych.

- Jest to znaczne obciążenie finansowe dla naszej organizacji, ale bezsprzecznie uznaliśmy, że sprowadzając kolekcję do miejsca z którego pochodzi, ocalamy spuściznę historyczną Wałbrzycha i całego regionu – tłumaczy Mykytyszyn..

Po zinwentaryzowaniu, opisaniu i przetłumaczeniu dokumentów znajda się one w stałej ekspozycji w zamku Książ. Kolekcja jako depozyt Fundacji Księżnej Daisy von Pless będzie prezentowana turystom w jednej z komnat remontowanego obecnie trzeciego piętra zamku.

Fundacja zaprasza i zachęca do zakupu jednego (lub większej liczby) z dwudziestu „certyfikatów” w kwotach 5, 2, 1 tysiąc złotych, a nawet 500 złotych. Tym samym znajdą się Państwo w prestiżowym gronie osób (fizycznych i prawnych), których nazwiska zostaną wieczyście upamiętnione w miejscu ekspozycji kolekcji oraz znajdą się w okolicznościowym wydawnictwie prezentującym kolekcję oraz na łamach prasy i w internecie.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group