Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 4158
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Poznaj odważne dzieci

Wtorek, 18 czerwca 2019, 9:30
Aktualizacja: Czwartek, 20 czerwca 2019, 12:59
Autor: red
Wałbrzych: Poznaj odważne dzieci
Fot. organizatorzy
Trzy tygodnie warsztatów i artystycznych spotkań z mieszkańcami Wałbrzycha. Już 20 czerwca młodzi artyści z najdalszych zakątków globu przyjadą do miasta. Zobacz, kto zamieszka w Wałbrzychu!

Indie, Iran, Uganda, Gruzja, Nepal oraz Polska – łącznie ponad 30 młodych artystów lada dzień zjedzie do Wałbrzycha. Tegoroczna 6. edycja Brave Kids jest wyjątkowa i odbywa się pod hasłem Brave Kids Reunion. - Mieszkańcy doskonale znają już Brave Kids. Młodzi artyści czują się u nas jak w domu, bo chętnych do goszczenia uczestników naprawdę nie brakuje. W tej edycji przyjeżdża do nas młodzież, która już w poprzednich latach wzięła udział w projekcie Brave Kids – mówi Magdalena Sawicka, koordynatorka Brave Kids w Wałbrzychu. Odważna młodzież zostanie w Wałbrzychu przez trzy tygodnie, podczas których zaprezentuje swoje talenty przed mieszkańcami w ramach otwartych i bezpłatnych wydarzeń. Finałem wizyty uczestników Brave Kids w tym mieście będzie finałowy spektakl Brave Kids Reunion w Starej Kopali (5 lipca, godzina 18.00). Najbliższa okazja, by zobaczyć Brave Kids w Wałbrzychu już 24 czerwca, także w Starej Kopalni.

Poznaj uczestników z Wałbrzycha

Tancerze z Gruzji (Tbilisi)

Caritas Georgia z Tbilisi to grupa młodych tancerzy, do których może dołączyć każdy, a w Wałbrzychu reprezentowana przez parę tancerzy. Świadectwem aktywności stowarzyszenia są przede wszystkim tradycyjne gruzińskie tańce, odzwierciedlające żywą historię tego kraju. Piękne kostiumy i pełne wdzięku ruchy kobiet są metaforą naturalnych krajobrazów Gruzji, a surowość choreografii mężczyzn przedstawia konkretne sceny z gruzińskiego życia.

Muzycy z Gruzji (Zahessi)

Gvantsa, Nutsa, Nanuka, Vaxo and Saba są uczniami szkoły w Zahessi. Aby zachować swoje cenne tradycje, muzykują na narodowych instrumentach – panduri (instrument strunowy, zbliżony do gitary), kemenche (instrument strunowy przypominający skrzypce) czy doli i doira (instrumenty perkusyjne). W tym roku przygotowują wspólne przedstawienie z parą tancerzy z Caritas Gruzja.

Tancerki z Indii (New Delhi)

Sarvam Shakti jest wyjątkowym, oddolnym indyjskim projektem, który pozwala dziewczętom rozwijać ich umiejętności poprzez praktykowanie antycznych sztuk scenicznych. Każda z dziewcząt uczy się profesjonalnie określonego rodzaju muzyki albo tańca klasycznego, jak również asan jogi, shlokas sanskrytu, tańców wojennych i innych tańców ludowych z całego świata. Podczas występów Brave Kids zaprezentują fragment Bharatanatyam wraz z elementami Chhau i jogi.

Tancerze z Iranu (Qazvin)

Tahmineh jest grupą artystyczną nastolatków z miasta Qazvin. Zajmują się muzyką ludową, literaturą i tańcem. Jednym z celów grupy jest gromadzenie artystycznie uzdolnionych dzieci z całego Iranu, aby zwiększyć możliwości ich udziału w działaniach artystycznych, rozwijać ich umiejętności rozwiązywania problemów oraz realizacji własnych projektów poprzez edukację własną oraz rodziny.

Aktorzy z Iranu (Teheran)

Uczestnicy poprzednich edycji Brave Kids, wychowankowie Instytutu Donya, organizacji pozarządowej powstałej w 1994 roku. Dzieci z Donya uczą się szacunku dla innych kultur tworząc spektakle bazujące na wierszach, pieśniach i innych utworach ukazujących kulturę irańską i jej dawne związki z resztą świata.

Tancerze z Nepalu

Grupa Rokpa z Nepalu powstała jako przedłużenie międzynarodowej organizacji humanitarnej o tej samej nazwie. W tym roku nepalscy artyści przygotowali trzy tańce i jedną pieśń, które zaprezentują podczas 10. edycji Brave Kids. Pierwszy taniec to namaste - taniec powitalny wyrażający szacunek do nauczyciela, boga, bądź pomocnika sztuki tańca. Kolejny to nepalski taniec w parach, w którym mężczyzna próbuje pozyskać uwagę kobiety, aby następnie ją poślubić. Trzeci - nepalski taniec współczesny, obrazuje jak modernizacja wpływa na nepalską kulturę.

Tancerze z Polski (Wałbrzych)

Wychowankowie wałbrzyskiej szkoły tańca Cordex podczas tegorocznej edycji zaprezentują dwa zupełnie różne światy tańca: taniec towarzyski i street dance. Tegoroczną grupę, która mimo młodego wieku uczestników (12-13 lat), ma wspaniałe doświadczenie oraz wiele osiągnięć i sukcesów, reprezentuje czworo dzieci.

Raperzy z Polski (Warszawa)

Fundacja Twoja Pasja stanowi grupę artystów, pedagogów, psychologów realizującą autorską ideę terapii przez sztukę, dla których punktem wyjścia jest przekonanie, że praca twórcza rozpoczyna się od pracy nad samym sobą. Zapraszają oni młodych ludzi z warszawskiej Pragi do wspólnych działań z zakresu muzyki i plastyki, teatru i fotografii, akcji ulicznych i występów scenicznych, pod wspólnym hasłem: „Nadzieja dla Ulicy", czyli Hope 4 Street.

Hiphopowcy z Ugandy

Dwóch muzyków z Kampali, którzy brali udział w poprzednich edycjach Brave Kids. Wywodzą się z pozarządowej organizacji Soul-Xpressions założonej w 2012 roku w Ugandzie. Jej celem jest wykorzystywanie sztuki i sportu do pobudzania kreatywności i wyobraźni wśród podopiecznych.

Projekt artystyczno-edukacyjny Brave Kids powstał w 2009 roku przy wrocławskim Brave Festival, jednym z najbardziej uznanych i prestiżowych wydarzeń kulturalnych Wrocławia i Polski. W tegorocznej, 10. edycji projektu, udział weźmie 150 młodych artystów z różnych stron świata, którzy będą gościć w domach polskich rodzin we Wrocławiu, Rzeszowie, Gdańsku, Lesznie, Wałbrzychu i Radziejowicach. Głównym organizatorem i pomysłodawcą Brave Kids jest wrocławskie Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła. W Wałbrzychu projekt jest organizowany przez Fundację „Emu" im. Elżbiety Marii Urbańskiej we współpracy z Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury.

Więcej informacji: www.bravekids.eu oraz www.facebook.com/BraveKids

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
100%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group