Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 2996
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat wałbrzyski/Szczawno-Zdrój: Poznajemy japońską kulturę

Czwartek, 1 października 2020, 10:23
Aktualizacja: Piątek, 2 października 2020, 8:32
Autor: JAZ
powiat wałbrzyski/Szczawno-Zdrój: Poznajemy japońską kulturę
Fot. Ziemia Wałbrzyska
Od przedstawienia japońskich świąt, filozofii życia i japońskiej kultury rozpoczęło się święto kultury japońskiej w Powiecie Wałbrzyskim pod nazwą "Kwitną Wiśnie", które potrwa aż do grudnia 2020 roku.

30 września, w szczawieńskim Teatrze Zdrojowym zainaugurowano pierwszy w powiecie wałbrzyskim festiwal kultury japońskiej, którego organizatorem jest Fundacja Via Salutis.
- Festiwal będzie trwał od 30 września do 12 grudnia 2020 r. a do jego realizacji zainspirowała nas aktywność państwa Atsuko i Kiyoshi Seta, małżeństwa japońskich artystów, którzy mieszkając w Szczawnie-Zdroju działają na rzecz pogłębiania wzajemnego zrozumienia kultur poprzez obcowanie z muzyką i sztuką - powiedziała Alicja Przepiórska-Ułaszewska z Fundacji Via Salutis.

Spotkanie z małżeństwem artystów rozpoczęło się od prezentacji japońskich świąt. Okazało się, że pomimo innej religii sens niektórych świąt - jak Dzień Zmarłych, czy Dzień Kobiet, czy Pierwszy Dzień Wiosny - jest taki sam jak wśród chrześcijan. Dowiedzieliśmy się także że Japończycy obchodzą Dzień Sportu, Dzień Seniorów, Dzień Równonocy Jesiennej, czy Dzień Drogi Mlecznej.

W drugiej części spotkania Pani Atsuko Seta przedstawiła kanony filozofii i medytacji japońskiej przeplatającej się ze sztuką - sztuką parzenia herbaty, czy sztuką kaligrafii.

Spotkanie uwieńczył koncert fortepianowy Atsuko Seta, która najpierw zagrała kompozycję poświęconą Kwitnącej Wiśni - Sakura, a następnie Kiyoshi Seta śpiewem opowiedział japońską legendę o zamku w blasku księżyca.

Na koniec w sesji pytań, która zamieniła się w wesołą konwersację dowiedzieliśmy się o tym, że w japońskiej gamie dźwięków pomija się "si" i "fa", o tym czy Japończycy grają na pile, o tym jak Państwo Seta trafili do Szczawna-Zdroju, o tym gdzie Pani Seta uszyła swoją suknię, a widzowie dowiedzieli się że Japonkom podobają się polscy piłkarze, a Pani Seta w kolejnym życiu poślubi Polaka.

Wkrótce przekażemy Państwu informacje o kolejnych odsłonach festiwalu kultury - spotkania z nauką sztuki origami, warsztatów kaligrafii, wykładów z historii japońskiego stroju, czy warsztatów śpiewu. Z uwagi na ograniczenia pandemiczne ilość uczestników tych wydarzeń jest bardzo ograniczona, niemniej jednak organizatorzy dopełnią starań aby koncert finałowy 12 grudnia br. był dostępny dla jak największej ilości melomanów.

Wydarzenie "Kwitną Wiśnie" organizowane przez fundację Via Salutis jest finansowanie m.in. ze środków Powiatu Wałbrzyskiego. Podczas inauguracji festiwalu władze powiatowe reprezentował p. Bogusław Uchmanowicz - Członek Zarządu Powiatu Wałbrzyskiego.

Twoja reakcja na artykuł?

4
50%
Cieszy
2
25%
Hahaha
1
13%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
13%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group