Niedziela, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 3296
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Poznajemy wzajemnie swoją kulturę

Środa, 14 września 2011, 8:05
Aktualizacja: 10:48
Autor: PAW
Wałbrzych: Poznajemy wzajemnie swoją kulturę
Fot. WOK Wałbrzych
Ponad 23 tysiące euro otrzymał Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Adalbertinum z Hradec Kralove pozyskało kolejne przeszło 15 tysięcy euro. Unijne środki zostały przeznaczone na wspólną organizację imprez.

Zlot Harleyowców, polsko – czeskie prezentacje taneczne, koncerty promenadowe, lato w gospodarstwie wiejskim, czeskie prezentacje muzyczne podczas Dni Wałbrzycha, jarmarki: rzemieślników i świąteczny to propozycje wspólnie przygotowane przez obie instytucje kultury. Ostatnią z nich był widowiskowy koncert z udziałem polskich i czeskich zespołów muzycznych. Na profesjonalnej scenie zaprezentowały się: Orkiestra Dęta z Hradec Kralove, Hamak, Art. Jazz Band i Pająki. Bisom nie było końca. Publiczność śpiewała z wykonawcami, do tańca porwała piosenka „Malowany dzbanek”.

- Projekt otworzył nowy rozdział. Zakłada organizację licznych spotkań po obu stronach granicy, przybliżających kulturę, życie, tradycje obu państw. To dla nas ogromne wyzwanie – mówi Jarosław Buzarewicz, dyrektor Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury.

Wałbrzych i Hradec Kralove są miastami partnerskimi od 20 lat. Co prawda WOK w ubiegłym roku organizował koncert w Hradec Kralove, gościł delegację z Czech na Pikniku Górniczym w Wałbrzychu, jednak tak naprawdę nigdy nie doszło do bezpośredniej współpracy pomiędzy istniejącymi w obu miastach instytucjami kultury - Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Hradeckákulturní a vzdělávacíspolečnost. Dlatego obie instytucje podjęły decyzję o rozpoczęciu wzajemnej, bezpośredniej współpracy w sferze kultury, której działania są skierowane do mieszkańców obu miast oraz społeczności lokalnej z obszaru pogranicza polsko-czeskiego.

Mikroprojekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007-2013 „PRZEKRACZAMY GRANICE”.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group