Poniedziałek, 27 marca
Imieniny: Jana, Lidii
Czytających: 4212
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Pożyczka dla Wałbrzycha

Czwartek, 14 stycznia 2021, 14:35
Aktualizacja: 14:38
Autor: JAZ
Wałbrzych: Pożyczka dla Wałbrzycha
Fot. JAZ
Dodatkowe fundusze szansą dla rozwoju Wałbrzycha? Nasze miasto zostało dzisiaj drugim po Warszawie miastem w Polsce, które dołączyło do Green Cities EBOiR. Co to jest? Flagowy program Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju – EBOiR Green Cities.

Dzięki uczestnictwie w przedsięwzięciu, którego głównym celem jest zrównoważony rozwój miast, Wałbrzych będzie mógł skorzystać z pożyczki w wysokości 134,7 milionów złotych. Pieniądze zaś zostaną przeznaczone na budowę obwodnicy miasta oraz modernizację budynków komunalnych.
- Mamy czas szczególny. Niezależnie od tego gdzie się znajdujemy, mamy te same wymogi i te same ograniczenia. Bardzo jednak dziękuję za zorganizowanie tego spotkania. Jest bardzo ważne. Wałbrzych jest miastem, które ma za sobą kilkusetletnią historię eksploatacji węgla i przemysłu węglowego, która zakończyła się dość gwałtownie w pierwszych latach 90. ubiegłego wieku. Nasze spotkanie organizujemy w miejscu, które jest bardzo symboliczne. Jesteśmy na terenie byłej kopalni, która została przekształcona w miejsce kultury, nauki i sztuki. Jest obiektem turystycznym i zabytkowym – mówi Roman Szełemej.

Oba projekty są częścią kompleksowego programu rewitalizacji miasta, które odchodząc od górniczej przeszłości, inwestuje w rewitalizację gospodarki. Podpisanie "Memorandum of Understanding" oraz "Waiver Letter" formalizujących członkostwo Wałbrzycha w Green Cities EBOR, stwarza realną możliwość zrealizowania założonych celów.

Wałbrzych rozpocznie teraz opracowywanie Planu Działania Zielonego Miasta (GCAP), którego punktem wyjścia będzie przejście z gospodarki i dziedzictwa węglowego w kierunki gospodarki nisko-emisyjnej. Miasto dążyć będzie do włączenia partycypacyjnego planowania przestrzennego. Wsparcie techniczne przy opracowywaniu Planu Działania Zielonego Miasta zapewnią Fundusz Współpracy Technicznej Taiwan Business - EBOR oraz rząd Polski.
- Nasza determinacja w celu zmiany gospodarki w mieście i zamiana jej węglowego charakteru w miasto zielone, jest dla nas tym bardziej ważna, bo doświadczyliśmy tego, co oznaczają zmiany dla całej generacji, gdy doszło do likwidacji przemysłu węglowego. Stąd też stworzenie dodatkowych możliwości na wykorzystanie środków finansowych do przemian gospodarczych, do przejścia z gospodarki węglowej na program zielonej gospodarki z wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii, opartej o niską emisję, jest dla nas szczególnie cenne – tłumaczy prezydent Wałbrzycha.

Wałbrzych, drugie co do wielkości miasto w województwie dolnośląskim, liczące ok. 105 tys. mieszkańców, zostało zidentyfikowane jako obszar kwalifikujący się do finansowania w ramach unijnego mechanizmu sprawiedliwej transformacji, który zapewni wsparcie finansowe dla obszarów, których ludność dotknięta jest transformacją.

Finansowanie EBOR dla Wałbrzycha podzielone jest na trzy części:

54,2 mln zł (12,1 mln euro) sfinansuje budowę około 6 km obwodnicy. Jest to kluczowa część węzła transportowego miasta łącząca słabo rozwinięte części miasta i poprawę wzajemnych połączeń z regionem.

22,5 mln PLN (5 mln EUR) zostało już przeznaczone na sfinansowanie termomodernizacji i związanej z nią modernizacji komunalnych budynków mieszkalnych.

58 mln (12,9 mln euro) zostanie przeznaczone na inwestycje termomodernizacyjne

Kompleksowa renowacja budynków komunalnych przyniesie oszczędności energii na poziomie około 75%, obniżając rachunki za energię mieszkańców i redukując emisję CO2 o prawie 80%.

Projekt termomodernizacji budynków w Wałbrzychu jest wkładem miasta i EBOR w działania UE, która mają na celu przyspieszenie odejście od węgla jako głównego źródła ciepła w budynkach. Budynki w UE odpowiadają za około 40% całkowitej emisji CO2, ale tylko 1% budynków poddawanych jest corocznej renowacji w sposób zapewniający efektywność energetyczną. Wskaźnik modernizacji musi wzrosnąć trzykrotnie, aby osiągnąć europejski cel neutralności klimatycznej do 2050 r.

Do tej pory EBOR zainwestował prawie 11 miliardów euro w 453 projekty w Polsce, koncentrując się na promowaniu gospodarki niskoemisyjnej i sektora prywatnego.

Twoja reakcja na artykuł?

155
78%
Cieszy
6
3%
Hahaha
4
2%
Nudzi
2
1%
Smuci
7
4%
Złości
26
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (65)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group