Poniedziałek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 4141
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Jedlina-Zdrój: Praca wre

Środa, 26 lutego 2020, 7:31
Aktualizacja: Czwartek, 27 lutego 2020, 7:08
Autor: red.
REGION, Jedlina-Zdrój: Praca wre
Fot. red.
Trwają intensywne prace na zabytkowej linii kolejowej nr 285, łączącej Jedlinę–Zdrój ze Świdnicą. W przyszłym roku mają się na niej pojawić szynobusy.

Zabytkowa, malownicza linia kolejowa nr 285 została zamknięta w 2004 roku. Jednak dzięki staraniom wielu osób udało się doprowadzić do jej rewitalizacji. Prace na tej linii są już bardzo zaawansowane. Po zakończeniu prac rewitalizacyjnych będzie można przejechać szynobusem lub pociągiem turystycznym z Jedliny-Zdroju do Świdnicy Kraszowic. Warto zaznaczyć, że rewitalizacji i odnowieniu podlegają nie tylko same tory, ale również liczne obiekty inżynieryjne, znajdujące się na tej trasie. Przepustów, murów oporowych, mostów i wiaduktów jest na tej trasie w sumie 110. Dodatkowo w Jedlinie-Zdroju przy ulicy Chopina powstaje właśnie przystanek kolejowy. Jak podkreślał Leszek Orpel - Burmistrz Jedliny-Zdroju otwarcie linii nr 285 zdecydowanie zwiększy ruch turystyczny, a dla mieszkańców stanie się ona podstawową osią transportową.

Przez Jedlinę-Zdrój wiedzie jeszcze jedna linia kolejowa. Jest to linia numer 286, łącząca Wałbrzych z Kłodzkiem. To linia o długości przeszło 50 kilometrów. Prowadzone na niej prace obejmowały między innymi wymianę podkładów, montaż bezstykowego toru, remonty, odnowienie i zabezpieczenie filarów znajdujących się na trasie mostów, a także remont najdłuższego w Polsce tunelu kolejowego, znajdującego się pod Małym Wołowcem. Obecnie bardzo intensywne prace prowadzone są na jedlińskiej stacji kolejowej, na której pojawi się komputerowy system sterowania ruchem, nowa sieć telekomunikacyjna, nowe urządzenia telekomunikacyjne i energetyczne a także stojaki na rowery. Dzięki likwidacji ograniczeń technicznych prędkość przejazdu pociągów wzrosła do 100 kilometrów na godzinę.

Twoja reakcja na artykuł?

20
77%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
8%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
4
15%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group