Środa, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 4630
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Książ: Prace remontowe w Książu

Poniedziałek, 28 lipca 2014, 7:30
Aktualizacja: 7:59
Autor: red.
Książ: Prace remontowe w Książu
Fot. red.
Zarówno na samym Zamku jak i na terenie należącym do Zamku Książ trwają prace remontowo–renowacyjne i budowlano–konserwatorskie, będące kontynuacją projektów realizowanych w roku poprzednim. Głównie chodzi tu o remont zamkowego dachu i wnętrza Mauzoleum Hochbergów.

Obecnie w Książu realizowane są dwa projekty, dofinansowane z dwóch źródeł - ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu "Dziedzictwo Kulturowe" - priorytet1 - "Ochrona Zabytków" i z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Pierwszym projektem jest Mauzoleum Hochbergów, w którym obecnie odnawiane jest wnętrze. Jest to drugi etap prac związanych z tą budowlą. Pierwszy etap, realizowany w ubiegłym roku obejmował odnowienie elewacji, remont dachu i schodów. W tym roku renowacji podlegają cenne freski autorstwa Feliksa Antoniego Schefflera, przedstawiające między innymi widok Zamku przed jego rozbudową, z czterech stron świata. Po zakończeniu prac Mauzoleum ma być dostępne do zwiedzania w ramach najdłuższej trasy z przewodnikiem. Warto też zaznaczyć, że w Mauzoleum ze środków własnych wymieniona została stolarka okienna.

Drugi projekt to dalszy etap remontu dachu. W tym roku realizowany jest remont części środkowej i północnej. Pierwsza część remontu dachu, sfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury była realizowana w roku ubiegłym. Dzięki temu zmienił się wygląd frontowej, barokowej części Zamku. Podczas tego remontu blacha zamieniana jest na dachówkę, która docelowo będzie pokrywała cały zamkowy dach.

Jeżeli chodzi o finansowanie prac remontowych, to prace budowlano-konserwatorskie dotyczące Mauzoleum Hochbergów zostały dofinansowane kwotą blisko 160 tysięcy złotych ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a prace związane z remontem pokrycia dachowego skrzydła północnego i południowego Zamku Książ uzyskały dofinansowanie w wysokości przeszło 790 tysięcy złotych ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Oba te projekty mają zostać ukończone do grudnia br

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group