Poniedziałek, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 4844
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Premiera w Szaniawskim

Czwartek, 24 marca 2022, 6:48
Autor: red
Wałbrzych: Premiera w Szaniawskim
Fot. organizatorzy
Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu zaprasza na ostatnią część tryptyku SUPERSTAR!

Aneta Groszyńska i Jan Czapliński wracają do Wałbrzycha i sięgają po kolejny wielki temat wart bliższej teatralnej analizy. Przypomnijmy, że poprzednie części rekonstruowały (bądź konstruowały) biografie Gabrieli Zapolskiej i Henryka Sienkiewicza. Wałbrzyskie SUPERSTARY były wielkimi sukcesami. Spektakle gościły na wielu festiwalach w Polsce, ZAPOLSKA wyruszyła w trasę z Programem Teatr Polska. Duet artystów wraz z zespołem Szaniawskiego pragnie tym razem przybliżyć nam bohatera, który w 2015 roku rozpalił wyobraźnię lokalnej i światowej społeczności poszukiwaczy skarbów – Złoty Pociąg.

Czyli wielka opowieść a nie jednostka, czyli fantazja a nie biografia, a na końcu społeczność, która wokół tej historii się zawiązuje. Artyści rekonstruując legendę o złotym pociągu przyglądają się wszystkim tym, którzy próbują tę opowieść okiełznać i uczynić swoją, zmonetyzować, zapisać lub przerobić na własną. Zakopany skarb staje się różnorodnymi przykładami manipulacji i wpływu jaki mają na nas media. Mamy pociąg - narzędzie polityczne i społeczne – zasłonę dymną dla szalejącej inflacji i kryzysu uchodźczego. Pociąg fake news – odpowiedź na szaleństwo świata teorii spiskowych, foliarzy i płaskoziemców. Pociąg marzenie – kiedy prawdziwi zapaleńcy, historycy i poszukiwacze skarbów potrzebują pretekstu, by rzucić się w przygodę. Pociąg – niezły temat dla Hollywoodu, kiedy Steven Spielberg z Harrisonem Fordem próbują po raz piąty swoich sił i w imię wiecznej młodości kręcą ostatnią część „Indiany Jonesa” w wałbrzyskich lasach. Wreszcie pociąg - farsę, kiedy po przekopaniu całego Wałbrzycha wszystko zapada się pod ziemię.

Ostatni SUPERSTAR opowiada też o tym, jak łatwo spieniężyć ludzkie marzenia i zamienić je w cud gospodarczy. Jest również w tej komicznej historii ostrzeżenie: kiedy wszyscy rzucą się do kopania w poszukiwaniu pociągu, z ziemi zaczną wyłazić zupełnie nieznane historie, lęki i ukryte głęboko pod powierzchnią kompleksy. Zapominanie i zakopane tajemnice przejmują opowieść o Wałbrzychu, wreszcie o Polsce. Na wierzch wychodzą nasze codzienne potwory i to od nas zależy, co z nimi tym razem zrobimy. Na szczęście, jak każdy mit, opowieść o Złotym Pociągu scala chaotyczny, groźny, obcy świat i pozwala go zbudować na nowo.

Premiera 25 marca 2022 o godzinie 19:00, następne pokazy: sobota 26.03. godzina 19:00, niedziela 27.03. godzina 18:00.

ZŁOTY POCIĄG SUPERSTAR

Tekst: Jan Czapliński we współpracy z Anetą Groszyńską i Tomaszem Walesiakiem
Reżyseria: Aneta Groszyńska
Scenografia i kostiumy: Tomasz Walesiak
Muzyka: Radek Łukasiewicz
Obsada: Dorota Furmaniuk, Joanna Łaganowska, Irena Sierakowska, Michał Kosela, Rafał Kosowski, Piotr Mokrzycki, Filip Perkowski.

Twoja reakcja na artykuł?

8
53%
Cieszy
6
40%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
7%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group