Niedziela, 29 stycznia
Imieniny: Józefa, Franciszka, Zdzisława
Czytających: 4952
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Problem z odpadami

Środa, 3 lipca 2019, 7:41
Aktualizacja: 8:57
Autor: red
REGION: Problem z odpadami
Fot. Artur Kubieniec
21 udziałowców Sanikom sp. z o.o. w Lubawce – Wójtów, Burmistrzów z Dolnego Śląska powiedziało: dość! Zmiana ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie rozwiązuje narastających problemów. Wręcz przeciwnie, proponuje kuriozalne rozwiązania! W Kamiennej Górze, w Muzeum Tkactwa odbyła się konferencja dotycząca nasilających się problemów związanych z zagospodarowaniem odpadów komunalnych.

Opis problemu:
- zaniepokojenie wzrostem kosztów zagospodarowania odpadów komunalnych obserwowanym na terenie Środkowosudeckiego Regionu Gospodarki Odpadami w latach 2018 – 2019 (problem ma charakter globalny w kraju, a jego skala uległa ostatni znaczącemu nasileniu). Drastyczny wzrost kosztów związany jest bezpośrednio z coraz większą trudnością z zagospodarowaniem odpadów kalorycznych (frakcja nadsitowa, RDF), która obecnie zalega w zakładach zagospodarowania odpadów w całej Polsce. Sytuacja jest szczególnie dotkliwa na Dolnym Śląsku – w województwie, w którym nie ma spalarni odpadów. Nie bez wpływu pozostaje także zamknięcie rynków azjatyckich na strumień odpadów kierowanych między innymi z Europy. Lawinowy wzrost kosztów zgodnie z prawidłami ekonomii powinien być odzwierciedlony oczywiście w cenie zagospodarowania odpadów. Z drugiej zaś strony nasi mieszkańcy nie są gotowi do ponoszenia kosztów generowanych przez system odpadowy. Problem nie jest możliwy do rozwiązania z poziomu gminy, czy nawet województwa. Niezbędne są działania systemowe w sferze legislacji.

Sugerowane rozwiązanie:
- czasowe umożliwienie składowania frakcji kalorycznej, wydzielonej z komunalnych odpadów zmieszanych oraz komunalnych opadów zebranych w sposób selektywny, do czasu poprawy sytuacji z odbiorem tych frakcji i ich dalszym zagospodarowaniem. Umożliwienie czasowego składowania tych odpadów jest ze wszech miar działaniem racjonalnym i….ekologicznym. Ograniczy rosnące w całym kraju hałdy magazynowanych odpadów, na których likwidację nie ma obecnie żadnego pomysłu. Szacunkowa ilość zmagazynowanych, często bez żadnej kontroli i w miejscach do tego nieprzeznaczonych, odpadów palnych wynosi w całej Polsce już 30 mln ton! Taka sytuacja to ogromne zagrożenie pożarowe, zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego.

- likwidacja barier prawnych uniemożliwiających współspalanie odpadów w instalacjach energetycznych. Uznajemy, że w obecnej sytuacji jest to jedyny kierunek umożliwiający zagospodarowanie niesurowcowych, kalorycznych frakcji odpadów.

Docelowo, składowanie odpadów nie może być priorytetem w dobie gospodarki obiegu zamkniętego. Rozumiemy hierarchię postępowania z odpadami. Zakaz składowania frakcji energetycznych to długookresowo właściwy kierunek. Wymaga jednak odpowiedniego przygotowania na wielu płaszczyznach, m.in. wdrożenia tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenta. W końcu muszą pojawić się środki pozwalające nie tylko na wydzielenie większej ilości frakcji przeznaczonych do recyklingu, ale również na ich faktyczny recykling oraz otwarcie się przemysłu energetycznego na zagospodarowanie frakcji o średniej czy wysokiej wartości opałowej, których zagospodarowanie w obszarze recyklingu nie będzie możliwe.

Twoja reakcja na artykuł?

3
33%
Cieszy
1
11%
Hahaha
1
11%
Nudzi
1
11%
Smuci
2
22%
Złości
1
11%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group