Czwartek, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 2654
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Profil Zaufany wciąż niedoceniany przez klientów

Środa, 28 września 2011, 10:21
Aktualizacja: 14:16
Autor: PAW
Wałbrzych: Profil Zaufany wciąż niedoceniany przez klientów
Fot. PAW
W siedzibie wałbrzyskiego ZUS–u odbyła się konferencja poświęcona projektowi ePUAP, czyli tzw. Profilowi Zaufanemu.

Czym jest Profil Zaufany?

Profil Zaufany ePUAP, to bezpłatny podpis elektroniczny, dzięki któremu obywatel może załatwić sprawy administracyjne drogą elektroniczną, bez konieczności wychodzenia z domu. Identyfikuje osobę, która ten podpis wykorzystuje. Cały proces wykorzystania Profilu będzie odbywać się na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Profil Zaufany ePUAP spełnia funkcje podobne do oferowanych obecnie komercyjnych podpisów elektronicznych. Posługując się nazwą użytkownika (login), hasłem oraz adresem poczty elektronicznej od 9 czerwca można załatwiać wiele spraw administracyjnych za pośrednictwem Internetu (np. wnoszenie pism, wniosków i zapytań).

W jaki sposób można założyć Profil Zaufany ePUAP?

Należy najpierw założyć konto użytkownika na portalu ePUAP (www.epuap.gov.pl), z którego wysyłamy wniosek o potwierdzenie Profilu Zaufanego ePUAP. Następnym krokiem jest uwierzytelnienie Profilu w jednym z urzędów (czyli trzeba się będzie jedyny raz udać się do odpowiedniego punktu) – ich lista dostępna jest na stronach MSWiA oraz na ePUAP. W wybranym urzędzie dokumentujemy przed urzędnikiem swoje dane osobowe, który porównuje je z wprowadzonymi do systemu. Po pozytywnej weryfikacji danych, na podstawie przedłożonego dowodu osobistego, konto założone na portalu ePUAP zyskuje status Profilu Zaufanego. Dane osobowe można potwierdzić w punktach zlokalizowanych w urzędach wojewódzkich, oddziałach ZUS, urzędach skarbowych, konsulatach, a także w tych urzędach gmin, które zdecydują się na ich prowadzenie i uzyskają na to zgodę ministra.
Po uwiarygodnieniu danych właściciel Profilu Zaufanego ePUAP może posługiwać się nim w kontaktach z administracją w sposób podobny, jak podpisem elektronicznym. Każdy obywatel może posiadać tylko jeden profil o trzyletnim okresie ważności.

- Profil Zaufany jest wciąż mało znany naszym klientom – mówi Jerzy Gajos, szef wałbrzyskiego oddziału ZUS. – Poprzez media chcemy zachęcić ludzi do korzystania z tego profilu, bo to zaoszczędzi im sporo czasu.

Podobnego zdania są przedstawiciele innych instytucji: Starostwa Powiatowego, Powiatowego Urzędu Pracy, Urzędu Statycznego, Urzędu Skarbowego czy też Urzędu Miasta. Wszystkie te instytucje dobrowolnie przystąpiły do projektu ePUAP. Jest on wciąż udoskonalany i wkrótce klient będzie mógł znaleźć na tej stronie wszelkie niezbędne zaświadczenia i informacje potrzebne do załatwienia spraw, które dotychczas musiał załatwiać osobiście odwiedzając poszczególne urzędy.

W kontaktach z ZUS-em już teraz można załatwić następujące sprawy: zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek – ZUS-EWN, zaświadczenie o przekroczeniu rocznej granicy podstawy wymiaru składek – ZUS-EPW, zaświadczenie o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego – ZUS-EWZ, zgłoszenie reklamacji do informacji o stanie konta osoby ubezpieczonej – ZUS-ERU, wniosek o zwrot nadpłaconych składek na wniosek płatnika – ZUS-EZS.

W kontaktach ze Starostwem Powiatowym można załatwić: objęcie patronatem imprez o charakterze lokalnym i ponadlokalnym, przeprowadzenie egzaminu w zakresie transportu drogowego taksówką, skargi, wnioski, zapytania do urzędu, wpis do rejestru posiadaczy odpadów prowadzących działalność w zakresie zbierania odpadów lub prowadzących działalność w zakresie transportu odpadów, którzy są zwolnieni z obowiązku uzyskiwania zezwolenia na prowadzenie ww. działalności, wpis do rejestru, zmiana danych w rejestrze, wykreślenie z rejestru zwierząt podlegających ograniczeniom przewożenia przez granicę państwa na podstawie przepisów prawa UE, zezwolenia na usunięcie drzew i krzewów, zgoda na zamknięcie składowiska odpadów lub jego wydzielonej części, zgłoszenie pracy geodezyjnej, kartograficznej.

W kontaktach z Urzędem Statystycznym Oddział w Wałbrzychu można złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

W kontaktach z Urzędem Miasta w Wałbrzychu za pomocą Profilu Zaufanego można załatwić: wniosek i uwagi do sporządzonego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, wniosek i uwagi do sporządzonych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, wniosek o sporządzenie lub zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wydanie wypisu i wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub ze studium uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego, przyjmowanie zawiadomień o organizacji zgromadzenia publicznego, objęcie patronatem imprez o charakterze lokalnymi i ponadlokalnym, wycinka drzew i krzewów – zezwolenia, wniosek o udostępnienie informacji publicznej.

Powiatowy Urząd Pracy w Wałbrzychu wkrótce umożliwi wymianę informacji, rejestrację osób bezrobotnych i poszukujących pracy oraz wypełnienie kart rejestracyjnych przy użyciu Profilu Zaufanego.

W kontaktach z Urzędem Skarbowym w Wałbrzychu można załatwić następujące sprawy: korektę informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach, informację podsumowującą o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach, informację o zmianach we wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej, informację o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej, zgłoszenie rejestracyjne w zakresie od towarów i usług, wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group