Sobota, 3 czerwca
Imieniny: Leszka, Tamary
Czytających: 4775
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Boguszów-Gorce: Profilaktyka to podstawa

Wtorek, 5 października 2021, 7:30
Aktualizacja: 8:31
Autor: red
REGION, Boguszów-Gorce: Profilaktyka to podstawa
Fot. UM Boguszów–Gorce
Profilaktyka to ważna rzecz – pobierz darmowy zestaw testowy i zbadaj się!

W trosce o zdrowie mieszkańców, Gmina Boguszów-Gorce wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu realizuje projekt pn. „Profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów złośliwych dolnego odcinka przewodu pokarmowego – badanie na krew utajoną w kale dla kobiet i mężczyzn”. W piątek, 1 października, akcję zainaugurowali Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Grzegorz Macko oraz Burmistrz Boguszowa-Gorc Sylwia Dąbrowska podpisując deklarację współpracy. Podjęte działania mają na celu dotarcie do jak największej liczby osób kwalifikujących się do badań przesiewowych w zakresie raka jelita grubego. Badanie kału na krew utajoną jest łatwe do wykonania i nieinwazyjne.

Kto może wziąć udział w programie?
- osoby w wieku 50-65 lat,
- osoby w wieku 40-49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,
- osoby w wieku 25-49 lat ze stwierdzoną mutacją genetyczną.

Gdzie pobrać bezpłatny zestaw testowy?

Zestaw do samodzielnego wykonania w domu można pobrać w Miejskiej Bibliotece Publicznej – Centrum Kultury przy Pl. Odrodzenia 4 w Boguszowie-Gorcach (parter – dział dla dzieci) od poniedziałku do czwartku w godzinach 10:00 do 16:00 i w piątek w godzinach od 10:00 do 15:00. Przed wizytą w placówce, przygotuj swój numer PESEL. Przed otrzymaniem testu wypełnij ankietę uczestnictwa, którą otrzymasz od pracownika MBP-CK.

Zrobiłem test, co dalej?

Wykonany test wraz z ankietą przekaż do Miejskiej Biblioteki Publicznej – Centrum Kultury. Możesz to zrobić w każdy… w godzinach od 10:00 do 16:00.

Po ok. 14 dniach placówka wydaje wyniki uczestnikom.

Dodatni wynik testu na krew utajoną w kale świadczy o krwawieniu w przewodzie pokarmowym. Ustalenie przyczyn krwawienia wymaga wykonania innych badań, przede wszystkim badania kolonoskopowego.

Twoja reakcja na artykuł?

12
67%
Cieszy
3
17%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
6%
Smuci
0
0%
Złości
2
11%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group