Czwartek, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 2811
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Program aktywizacji świdnickiego Rynku

Wiadomości: Region
Piątek, 24 maja 2013, 6:25
Autor: opr.red.
Fot. red.
Bezpłatne parkowanie w sobotę i inne godziny pracy SPP, promocja obiektów handlowych i imprez w Rynku, pomoc najemcom lokali miejskich na Starym Mieście w zamian za promocję, dodatkowy bezpłatny parking – to założenia programu aktywizacji „Rynku z tradycjami”, który rusza w Świdnicy. Jego wdrożenie w skali roku będzie kosztowało ponad 368 tys. zł.

Pierwsze decyzje – zarządzenia prezydenta w tej sprawie już są, kolejne będą należeć do Rady Miejskiej w Świdnicy. Projekt po spotkaniu ze świdnickimi kupcami zainicjowali: prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek i przewodnicząca Rady Miejskiej w Świdnicy Joanna Gadzińska.

– Po wcześniejszych obserwacjach, reagowaniu na pojedyncze problemy kupców w styczniu rozpoczęliśmy prace na roboczo i spotkania w celu ustalenia co najważniejsze jest do zrobienia, by poprawić koniunkturę w świdnickim handlu. Sytuacja w naszym mieście nie odbiega od tej obserwowanej w okolicznych miejscowościach i innych miejscach Polski. Zjawiska kryzysowe, odpływ klientów do centrów handlowych dają o sobie znać – wyjaśnia Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.

Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy dodaje, że tych działań było więcej już wcześniej.
– Lista zrealizowanych dotychczas przedsięwzięć jest długa: specjalna uchwała o promocyjnych stawkach dla podmiotów, które inwestują w branżę hotelarsko-gastronomiczną, promocyjne stawki w przetargu na najem miejskich lokali w samym Rynku. To są też działania związane z infrastrukturą – estetyczne stoiska dla kwiaciarek, remonty placów sąsiadujących z Rynkiem, remonty kamienic i wreszcie wieża ratuszowa. Do tego liczne festiwale, spotkania, konferencje, cykle imprez, które mają przyciągnąć świdniczan i przyjezdnych gości do Rynku. Dodatkowo w miastach podobnej wielkości i w najbliższym sąsiedztwie próżno szukać tylu ogródków letnich, które zapełniają się klientami co u nas – wylicza Waldemar Skórski.

Do tej układanki brakuje decyzji prywatnych właścicieli nieruchomości, których liczba przeważa w Rynku, po prywatyzacji przeprowadzonej w latach 90-tych.
– Dochodzą do nas niepokojące sygnały, że zamiast obniżania stawek w związku z trudną sytuacją gospodarczą firm, właściciele stosują wręcz podwyżki. Z tych też powodów prezydent wspólnie z przewodniczącą Rady Miejskiej wystąpi z listem otwartym, by ta sytuacja uległa poprawie. Miasto ze swojej strony robi co może, ale Rynek pełen ludzi i turystów zależy również od właścicieli prywatnych nieruchomości. Tylko wspólne działania mogą przynieść efekty – uważa wiceprezydent Skórski.

We wtorek ze swoim apelem do Rady Miejskiej zwrócili się sami kupcy, dlatego miasto zdecydowało się przedstawić projekt „Rynek z tradycjami” już teraz, choć planowało prezentację na przełomie maja/czerwca.
– Mamy gotowy projekt zmian, który powstał w wyniku rozmów również z kupcami. Nie było to łatwe, bo warto pamiętać, że wśród samych kupców nie ma jednomyślności i dość często musimy godzić sprzeczne interesy. Jest szansa, że ten program będzie dobrym początkiem trwałych zmian i współpracy z przedsiębiorcami z rejonu Starego Miasta. Dobrze, że kupcy wystąpili ze swoim apelem do Rady Miejskiej, bo to właśnie radni będą decydować o istotnej części naszego programu np. kwestiach dotyczących zmian w Strefie Płatnego Parkowania. Projekty uchwał w tej sprawie zaprezentujemy podczas sesji zaplanowanej na 7 czerwca – dodaje wiceprezydent Pałac.

***
Program pilotażowy zaplanowany na II połowę 2013 roku, powstał w wyniku spotkań i konsultacji ze świdnickimi przedsiębiorcami prowadzącymi działalność handlową i usługową w lokalach będących własnością Gminy Miasta Świdnicy w Rynku i przylegających do niego ulicach Starego Miasta.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group