Sobota, 24 lutego
Imieniny: Bogusza, Macieja
Czytających: 4527
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Przebadali ponad 120 pacjentów

Piątek, 25 czerwca 2021, 6:30
Autor: red
Wałbrzych: Przebadali ponad 120 pacjentów
Fot. użyczone
Ruszyła kampania społeczna „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia”, której celem jest zmiana nawyków polskiego społeczeństwa i zachęcenie Polaków do wykonywania badań profilaktycznych. Czwarta akcja odbyła się w Wałbrzychu w dniu 22 czerwca. Jakie są wnioski z badań w Wałbrzychu i jak wygląda stan zdrowia jego mieszkańców?

22 czerwca w Wałbrzychu mieszkańcy mieli możliwość wykonania badań profilaktycznych, takich jak: EKG serca, pomiar ciśnienia, saturacja krwi, analiza BMI. W mobilnym punkcie diagnostycznym dyżurował lekarz specjalista (kardiolog), który omawiał z pacjentami wyniki przeprowadzonych badań pod kątem diagnostyki chorób serca.

Podczas akcji badań w Wałbrzychu personel kampanii społecznej „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia” przebadał ponad 120 osób. Duże zainteresowanie mieszkańców świadczy o silnej potrzebie realizacji badań profilaktycznych, do których dostęp w czasie pandemii koronawirusa był utrudniony.

Opracowane na podstawie akcji dane wskazują, że najpoważniejszym problemem uczestników akcji jest podwyższone BMI u ponad 70% pacjentów, które niejednokrotnie świadczy o nadwadze lub otyłości. Może to skutkować chorobami układu krążenia, takimi jak hipercholesterolemia, nadciśnienie tętnicze i miażdżyca, cukrzycą czy chorobami układu kostnego (w szczególności choroba zwyrodnieniowa stawów). Nadciśnienie tętnicze wykryto u prawie 36% pacjentów. Część osób została skierowana na dalsze konsultacje. Dzięki broszurze, udostępnianej każdemu pacjentowi, mieszkańcy Wałbrzycha mogli dowiedzieć się, jakie nawyki mogą wprowadzić do swojego codziennego życia, aby zmniejszyć ryzyko chorób serca czy schorzeń reumatologicznych, coraz częstszych w naszym społeczeństwie. Dane Narodowego Funduszu Zdrowia wskazują, że w Polsce w 2018 roku 9,9 mln Polaków chorowało na nadciśnienie tętnicze.

– Wnioski z badań przeprowadzonych w Wałbrzychu wskazują na to, że Polacy zaniedbali regularne wizyty u lekarza specjalisty i wykonywanie badań profilaktycznych. Co trzeci pacjent wymagał konsultacji z lekarzem, omawiającym na miejscu wyniki badań. Jako kardiolog chciałbym szczególnie podkreślić, jak ważne jest regularne mierzenie ciśnienia oraz wykonywanie EKG serca. Taka akcja bezpłatnych badań profilaktycznych jest niezwykle potrzebna Polakom, zwłaszcza w czasie pandemii koronawirusa, gdzie dostęp do lekarza jest utrudniony – komentuje prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski z Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

Kampania społeczna „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia” wychodzi naprzeciw potrzebie edukacji i diagnostyki polskiego społeczeństwa. W okresie od czerwca do września mobilny punkt diagnostyczny odwiedzi 23 miasta w Polsce. Każdy miesiąc poświęcony będzie edukacji w czterech obszarach profilaktyki zdrowotnej. W czerwcu realizowane będą bezpłatne badania z zakresu kardiologii, w lipcu – urologii, sierpniu – reumatologii, a we wrześniu związane z chorobą Alzheimera. Podczas każdej akcji pacjenci będą mogli skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Mapę dokładnych terminów i przystanków mobilnego punktu diagnostycznego w kolejnych miastach można śledzić na stronie www.zmieniamyprzyzwyczajenia.pl.

Twoja reakcja na artykuł?

4
67%
Cieszy
2
33%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group