Sobota, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 2586
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: Przetargi na mieszkania – jak tanio kupić nieruchomość

Piątek, 25 października 2019, 12:53
Autor: red
Kraj: Przetargi na mieszkania – jak tanio kupić nieruchomość
Fot. użyczone
Jedną z wielu dróg do nabycia własnego mieszkania są przetargi. Ich zaletą jest minimum formalności i krótka droga do zostania właścicielem lokalu. Często też cena, po jakiej mieszkanie zostaje sprzedane, jest niższa od jego wartości rynkowej. Warto zatem poznać ten sposób zakupu.

Gdzie szukać przetargów mieszkaniowych

Zgodnie z przepisami prawa każdy przetarg musi zostać zapowiedziany w drodze ogłoszenia. Takich anonsów można szukać w urzędzie miasta, dzielnicy lub gminy, w lokalnej prasie i w Internecie. Pewnym źródłem takich ogłoszeń są Biuletyny Informacji Publicznej.

W ogłoszeniu znajdują się najważniejsze informacje o lokalu wystawionym na sprzedaż, począwszy od organizatora przetargu aż po szczegółowy opis nieruchomości. Znaleźć tam można również cenę wywoławczą oraz wysokość i termin wpłacenia wadium uprawniającego do wzięcia udziału w przetargu.

Łatwym sposobem na śledzenie przetargów mieszkaniowych jest korzystanie z witryny Listaprzetargow.pl. Zawiera ona aktualizowany na bieżąco spis przetargów mieszkaniowych oraz licytacji komorniczych nieruchomości w całej Polsce.

Co należy zrobić przed przetargiem

Każde ogłoszenie o przetargu wymaga uważnego przestudiowania, podobnie jak księga wieczysta danego lokalu. Stan prawny nieruchomości można sprawdzić w księdze także przez Internet. Kto nie zajmuje się inwestowaniem na rynku nieruchomości i nie ma doświadczenia, powinien skorzystać przy tym z pomocy prawnika. Może bowiem być i tak, że dane mieszkanie jest w jakiś sposób obciążone, np. kredytem hipotecznym. Prawnik pomoże zrozumieć i zinterpretować zapisy w księdze.

Rzecz jasna, mieszkanie warto też obejrzeć, choć nie zawsze jest to możliwe, bo np. w lokalach sprzedawanych w trybie licytacji komorniczej mieszkają niekiedy ich dotychczasowi lokatorzy, którzy nie zgodzą się na oględziny. Jeśli jednak jest to możliwe, należy nie tylko obejrzeć lokal, ale i zorientować się w wysokości czynszu i pozostałych opłat, dowiedzieć co nieco o sąsiadach, okolicy itp.

Trzeba się również liczyć z tym, że lokal może wymagać remontu (taki stan rzeczy powoduje jednak, że cena wywoławcza jest adekwatnie niska).

Jak przystąpić do przetargu

Przede wszystkim trzeba dysponować kwotą równą cenie wywoławczej lub wyższą, a także być w stanie uiścić wszelkie opłaty wynikające z nabycia lokalu. Pierwszą wpłatą jest wadium, które wynosi przeważnie 10% ceny wywoławczej. Jest to kwota mająca zagwarantować, że uczestnik przetargu to poważny potencjalny nabywca, a nie np. żartowniś podbijający cenę dla zabawy. Wadium zostaje wliczone w cenę zakupu w razie wygranej lub zwrócone w wypadku przegranej uczestnika. Ale uwaga: ten, kto przetarg wygrał, zobowiązany jest zapłacić za kupione mieszkanie jeszcze przed sporządzeniem aktu notarialnego. Jeśli tego nie uczyni, jego wadium przepadnie.

Należy również zgromadzić wymagane dokumenty podane w ogłoszeniu i złożyć je osobiście lub za pośrednictwem poczty u organizatora przetargu.

No i wreszcie – w ustalonym terminie należy się zgłosić w miejscu organizacji przetargu. Jeśli jest to przetarg ustny, można w jego trakcie licytować, podbijając cenę o ustaloną kwotę postąpienia.

Co zrobić po wygraniu przetargu

W zawiadomieniu o wygranej znajduje się zazwyczaj numer konta i termin, do którego trzeba dokonać przelewu. Niekiedy płatność ta może być dokonywana w ratach, ale odbywa się to na wniosek nabywającego.

Organizator zawiadamia również zwycięzcę przetargu o dacie i miejscu sporządzenia aktu notarialnego. Trzeba się stawić osobiście i podpisać dokumenty. Niestawiennictwo bez usprawiedliwienia może spowodować niedojście transakcji do skutku i przepadek wadium.

Twoja reakcja na artykuł?

6
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
13%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
13%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group