• Poniedziałek, 26 sierpnia 2019
  • Godz. 4:58
  • Imieniny: Aleksandra, Marii, Wiktora, Zefiryny
  • Czytających: 2252
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Przewodniczący Rad Wspólnot Samorządowych nie dostaną diet

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 24 stycznia 2014, 16:25
Aktualizacja: Sobota, 25 stycznia 2014, 18:49
Autor: PAW
Fot. Robert Bajek
W listopadzie ubiegłego roku siedmioro przewodniczących wałbrzyskich Rad Wspólnot Samorządowych zwróciło się do prezydenta Romana Szełemeja oraz Rady Miasta Wałbrzycha z pismem, w którym prosili o rozważenie możliwości przyznawania poszczególnym przewodniczącym RWS–ów diet w wysokości 500 zł na zwrot kosztów ponoszonych przez członków tychże Wspólnot.

Przewodniczący RWS-ów argumentowali w piśmie, że w związku z realizacją zadań spoczywających na RWS-ach, ponoszą koszty finansowe, a że RWS-y działają dla coraz szerszej grupy wałbrzyszan, koszty te się zwiększają, bo i liczba zadań jest coraz większa. Diety w wysokości 500 złotych mieli otrzymywać jedynie ci przewodniczący RWS-ów, którzy nie są jednocześnie radnymi miejskim.

Pod pismem skierowanym do prezydenta i rady miasta podpisali się: Wiesław Bielawski (RWS Podgórze, Nowy Glinik, Stary Glinik), Dariusz Mrozicki (RWS Nowe Miasto), Agnieszka Domańska (RWS Lubiechów), Romuald Lindner (RWS Sobięcin, Gaj), Dariusz Lenda (RWS Podzamcze), Sławomir Widera (RWS Szczawienko) oraz Elżbieta Lubkiewcz (RWS Rusinowa, Kozice).

Sprawa diet dla przewodniczący RWS-ów wywołała gorącą dyskusję podczas sesji Rady Miasta Wałbrzycha. Komisja statutowa i etyki negatywnie zaopiniowała tę prośbę.
- Praca w RWS-ach to praca społeczna. Kiedy startowałem do RWS-u nie zakładałem, że będę za to otrzymywał pieniądze i każdy powinien się liczyć z tym, że do społecznej działalności trzeba dokładać z własnej kieszeni, a nie liczyć na wynagrodzenie – uważa Paweł Szpur, który jest radnym, ale jednocześnie działa w RWS Stary Zdrój.

Radny Ryszard Nowak, który przewodzi z kolei RWS-owi na Białym Kamieniu, nie był tak stanowczy, ale też uważa, że praca w RWS-ach to praca społeczna. Radny Nowak jak i radna Alicja Rosiak, uważają jednak, że w przyszłości można rozważyć takie rozwiązanie, by przewodniczący RWS-ów otrzymywali zwrot pieniędzy za dojazdy i by bilety komunikacji miejskiej były w ich przypadku refundowane.

Tymczasem radny Piotr Kwiatkowski, szef RWS Śródmieście, twierdzi, że pobieranie diet przez przewodniczących uderzy bezpośrednio w mieszkańców poszczególnych dzielnic.
- Przez ten czas, kiedy działam w RWS-ie nie przyszło mi do głowy, żeby pobierać za to wynagrodzenie - mówi Kwiatkowski. – Ponadto uważam, że nie może dojść też do takiej sytuacji, że diety pobierają tylko niektórzy przewodniczący, a ci, którzy są radnymi już takich diet nie otrzymają.

Ostatecznie Rada Miasta zdecydowaną większością głosów odrzuciła wniosek przewodniczących RWS-ów.

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Baba 24-01-2014 16:43
Idąc do pracy pokrywam dojazd, biorę kanapki. Jeżeli decyduję się pracować społecznie to nie biorę nic i nie wyciągam łapy po pokrycie kosztów. Trzeba się na coś zdecydować. Jak jednak widać niektórzy nie wiedzą co to praca społeczne. Tak pokochali wyciąganie rąk po kasę, że obawiam się że stanie się to ich nawykiem.
~Astral 24-01-2014 18:51
Haha, no tak. Romuald jak zawsze chętny by dostać kasę za coś czego nie robi. W ogóle to przesada, żeby jeszcze wyciągać kasę za takie drobne rzeczy jak dojazdy. Jak się jeździ mega super wypasionymi autami to i koszty są duże... może czas przerzucić się na Autobus?
~Rebel Yell 24-01-2014 19:02
Mowilem fundacje zalozcie, z tymi cesarz wspolpracuje.
~cezarion 24-01-2014 20:40
od lat wiadomo że praca w RWS to trampolina do fuchy radnego więc panowie przewodniczący nie skamlajcie o pieniądze bo reklama w środowisku dzielnicowym jaką wam daje praca w RWS wkrótce doprowadzi was do michy i koryta u steru władzy w ratuszu a wtedy zobaczymy jacy z was społecznicy bo z reguły czym dalej w politykę tym współczucie dla wyborców mniejsze
~ale po co 24-01-2014 20:51
RWS powielanie działalności radnych to radni powinni współpracować z mieszkańcami a nie jakieś martwe dusze do niczego nikomu nie potrzebne instytucje porzytku publicznego więcej efektywności na rzecz mieszkańców jezeli jest taka potrzeba
~gienek 25-01-2014 10:34
No to się zaqstanówcie ludzie i niewybierajcie tych wazelinarzy Roamana na nastepną kadencję
~artur 25-01-2014 14:49
widać jak umysłowi potrafią naciagac na kase

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group