Środa, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 2170
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Przyjdź na wernisaż

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 14 stycznia 2020, 8:38
Aktualizacja: Środa, 15 stycznia 2020, 8:26
Autor: red
Fot. organizatorzy
Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA zaprasza na wernisaż wystawy: Katarzyna Koczyńska – Kielan "Celadon? Ćwiczenia z obcości. Odsłona wałbrzyska", który odbędzie się 17 stycznia (piątek) o godz. 18.00 w WGS BWA, przy ul. Słowackiego 26.

Ta wystawa Katarzyny Koczyńskej-Kielan konfrontuje obiekty, rzeźby ceramiczne i reliefy, które zrealizowała na dwóch rezydencjach artystycznych w Chinach, w miastach - kolebkach tradycyjnej ceramiki dynastii Sung w Longquan i Ming w Jingdezhen, z kilkoma wybranymi pracami charakterystycznymi dla jej twórczości.

Przygotowana prezentacja to druga w Polsce, po BWA w Jeleniej Górze, odsłona obiektów jej autorstwa, wcześniej prezentowanych jedynie w Chinach: w Longquan Celadon Musem, w Museum of Tianjin Academy of Fine Arts oraz w Star Theater Gallery w Pekinie. Na tę okazję kolekcja została dodatkowo uzupełniona o kilka dzieł również zrealizowanych w Chinach, ale dotychczas nieupublicznionych.

Pytaniem zawartym w tytule „Celadon? Ćwiczenia z obcości” Autorka podkreśla inność, z jaką przyszło jej się zmierzyć w trakcie tych pobytów. Artysta ceramik, jak żaden inny zdany jest na warsztat i tworzywo, na jakie napotyka na swojej drodze twórczej. Bezpieczny, znany i opanowany technicznie oraz wyrazowo materiał, w którym Koczyńska-Kielan pracuje na co dzień, musiał zostać zastąpiony masą porcelanową poddawaną innym procedurom technologicznym. Ta podróż w nieznane była kluczowa dla powstania tych realizacji. W tak różnym kulturowo kraju stało się to wyzwaniem artystycznym. Powracające wątki z twórczości pod wpływem „obcości” uległy w tym wypadku transformacji i odnalazły nowy wyraz w odmiennej materii.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
100%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~kobieciarz 14-01-2020 10:48
Komentarz do dzieła : szczerość wypowiedzi..., prawda..., nareszcie coś niewymyślonego, na to czekają mieszkańcy miast i wsi... Tak, to cytaty z "Nie lubię poniedziałku". Gdyby chcieć jednak ocenić to dzieło wg kryterium freudowskiego, to przypomina ono waginę, czyli kojarzy się miło. C`est la vie :).

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group