Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 5480
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Przyjdź na wernisaż

Wtorek, 14 stycznia 2020, 8:38
Aktualizacja: Środa, 15 stycznia 2020, 8:26
Autor: red
Wałbrzych: Przyjdź na wernisaż
Fot. organizatorzy
Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA zaprasza na wernisaż wystawy: Katarzyna Koczyńska – Kielan "Celadon? Ćwiczenia z obcości. Odsłona wałbrzyska", który odbędzie się 17 stycznia (piątek) o godz. 18.00 w WGS BWA, przy ul. Słowackiego 26.

Ta wystawa Katarzyny Koczyńskej-Kielan konfrontuje obiekty, rzeźby ceramiczne i reliefy, które zrealizowała na dwóch rezydencjach artystycznych w Chinach, w miastach - kolebkach tradycyjnej ceramiki dynastii Sung w Longquan i Ming w Jingdezhen, z kilkoma wybranymi pracami charakterystycznymi dla jej twórczości.

Przygotowana prezentacja to druga w Polsce, po BWA w Jeleniej Górze, odsłona obiektów jej autorstwa, wcześniej prezentowanych jedynie w Chinach: w Longquan Celadon Musem, w Museum of Tianjin Academy of Fine Arts oraz w Star Theater Gallery w Pekinie. Na tę okazję kolekcja została dodatkowo uzupełniona o kilka dzieł również zrealizowanych w Chinach, ale dotychczas nieupublicznionych.

Pytaniem zawartym w tytule „Celadon? Ćwiczenia z obcości” Autorka podkreśla inność, z jaką przyszło jej się zmierzyć w trakcie tych pobytów. Artysta ceramik, jak żaden inny zdany jest na warsztat i tworzywo, na jakie napotyka na swojej drodze twórczej. Bezpieczny, znany i opanowany technicznie oraz wyrazowo materiał, w którym Koczyńska-Kielan pracuje na co dzień, musiał zostać zastąpiony masą porcelanową poddawaną innym procedurom technologicznym. Ta podróż w nieznane była kluczowa dla powstania tych realizacji. W tak różnym kulturowo kraju stało się to wyzwaniem artystycznym. Powracające wątki z twórczości pod wpływem „obcości” uległy w tym wypadku transformacji i odnalazły nowy wyraz w odmiennej materii.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
100%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group