Sobota, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 4867
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Książ: Puchar Świata w Trialu Rowerowym w Książu

Piątek, 8 lipca 2011, 19:49
Aktualizacja: 19:52
Autor: Sven
Wałbrzych/Książ: Puchar Świata w Trialu Rowerowym w Książu
Fot. Sven
Na początku sierpnia, w Książu odbędą się prestiżowe zawody Pucharu Świata w Trialu Rowerowym. Kto widział takie zawody, przyzna, że jest na co popatrzeć.

Zawody odbędą się wokół zamku Książ, w miejscach, w których w ostatnich latach rozgrywane są liczne zawody kolarskie, między innymi Mistrzostwa Europy w Trialu Rowerowym w 2007 roku. Poza tym w naszym mieście rozgrywane były: Mistrzostwa Europy MTB, czterokrotnie Mistrzostwa Polski w Maratonie MTB, a w ubiegłym roku Mistrzostwa Polski Cross Country MTB.

Przypomnijmy, że „ Trial rowerowy to odmiana kolarstwa polegająca na pokonywaniu naturalnych lub sztucznych przeszkód, takich jak: wielkie głazy, kłody drewna, korzenie, skały itp. Przeszkody są ułożone w tzw. sekcje, czyli odcinki które należy pokonać na rowerze w odpowiednim kierunku po wytyczonym torze jazdy. Sekcja powinna mieć około 60 metrów długości i minimum metr szerokości. Za każde podparcie albo dotknięcie niedozwoloną częścią roweru przeszkody lub ziemi zawodnik otrzymuje punkt karny. Punkty karne są również naliczane za przekroczenie limitu czasowego przyznanego na dany odcinek. Kolarze na zawodach mają do przejechania kilka sekcji w określonym czasie, a zwycięża ten, który zdobędzie najmniej punktów karnych.

W trialu rowerowym można używać dwóch typów rowerów, które różnią się budową i przede wszystkim rozmiarem kół, stąd podział na kategorie 20 cali i 26 cali. Rowery trialowe muszą być lekkie, mieć znakomite hamulce i być bardzo wytrzymałe, bowiem zawodnicy często zeskakują z wysokości kilku metrów. Co ciekawe, rowery te nie posiadają w ogóle siodełek, aby ułatwiać wskakiwanie na przeszkody i balans ciała. W trialu rowerowym najważniejsze jest perfekcyjne opanowanie roweru oraz znakomita równowaga. Naturalne lub sztuczne sekcje do trialu rowerowego są tak trudne, że często nie można pokonać ich na nogach – stąd ogromna widowiskowość tego sportu.” (www.trialworldcup.pl)

O tym wszystkim mówiono Dzisiaj na konferencji prasowej, zorganizowanej na dziedzińcu zamku Książ. Wzięli w niej udział: prezes Zamku Książ S.A. Jerzy Tutaj, p. o. prezydenta Wałbrzycha , Roman Szełemej, dyrektor OSIR, Mariusz Gawlik, dyrektor imprezy, Andrzej Kramarczyk i prezes klubu LKKS Górnik Wałbrzych Ryszard Szram.

Impreza potrwa od 5 do 7 sierpnia. Zapowiadają się wielkie emocje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group