Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 3358
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Pytania do polityków

Czwartek, 3 października 2019, 6:38
Aktualizacja: Piątek, 4 października 2019, 8:38
Autor: red
Wałbrzych: Pytania do polityków
Fot. organizatorzy
Susze, ekstremalne zjawiska pogodowe, a także smog, płonące wysypiska odpadów czy zakwity sinic w Bałtyku – Polacy coraz mocniej odczuwają efekty degradacji środowiska. Aby zawrócić z drogi klimatycznej katastrofy musimy działać natychmiast, a oprócz zmiany naszych nawyków i zachowań konieczne są zmiany systemowe.

Dlatego Fundacja WWF Polska, we współpracy ze Stowarzyszeniem Ekologicznym EKO-UNIA, organizuje otwartą przedwyborczą debatę pt. „2050 Polska dla Pokoleń. Jaką przyszłość wybierzesz?”, w czasie której mieszkańcy Wałbrzycha i okolic będą mogli osobiście zapytać kandydatów i kandydatki do parlamentu o ich plany i pomysły na walkę z kryzysem ekologicznym – w skali lokalnej i krajowej. Zaproszenie do udziału w spotkaniu otrzymały wszystkie komitety wyborcze. Debata w Wałbrzychu odbędzie się 8 października, o godz.17:00, w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „INVEST-PARK", ul. Uczniowska 16.

Tylko w ciągu ostatnich 70 lat, średnia temperatura w Polsce wzrosła o 1,7 stopnia Celsjusza, a ostatnie dekady były najcieplejszymi w historii pomiarów. Zarówno większa ilość, jak intensywność klęsk żywiołowych to efekt zmiany klimatu, która następuje, bo stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze jest najwyższe od milionów lat. Jeżeli nie zaczniemy działać systemowo, to liczba pogodowych ekstremów będzie rosła, a poziom mórz i oceanów wzrośnie o 2 metry i więcej, do końca tego stulecia.

Polacy chcą rozmawiać o klimacie.

Sondaż IBRiS (z 26 i 27 lipca) dla Rzeczpospolitej pokazał, że w kontekście zbliżających się wyborów ochrona klimatu jest dla Polaków drugą najważniejszą sprawą (64 proc.), zaraz po służbie zdrowia (78 proc.). To wskazuje na rosnącą świadomość naszych obywateli. Nadszedł więc czas, aby nasze bezpieczeństwo stało się dla polityków bezwzględnym priorytetem. Rachunek za ich działania zapłacą nasze dzieci. Jeśli polityka rządzących się nie zmieni, będą one żyły w świecie ograniczonych zasobów, klęsk żywiołowych i wielkich migracji ludzi poszukujących bezpiecznego miejsca do życia. Dlatego zanim oddamy swój głos w nadchodzących wyborach, warto poznać bliżej kandydatów startujących w tegorocznych wyborach i zapytać ich, w jaki sposób zamierzają zapewnić nam bezpieczeństwo ekologiczne.
“Przyszłość Polski leży w Twoich rękach!” - lokalne dyskusje o realnych problemach.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom obywateli i obywatelek, Fundacja WWF Polska samodzielnie, oraz we współpracy ze Stowarzyszeniem Ekologicznym EKO UNIA, zorganizuje tej jesieni na terenie całego kraju cykl 39 otwartych debat pt. “2050 Polska dla Pokoleń. Jaką przyszłość wybierzesz?”. Ich celem jest stworzenie dla wyborców przestrzeni, w której będą mogli osobiście lub online zapytać kandydatów i kandydatki do parlamentu o ich plany na walkę z kryzysem ekologicznym. Zaproszenie do udziału w debatach otrzymały wszystkie komitety wyborcze.
– Czyste środowisko bądź jego brak to kwestia, która dotyka wszystkich, niezależnie od wyznawanych poglądów politycznych. Lokalne dyskusje o realnych problemach i zagrożeniach środowiskowych, z jakimi borykają się poszczególne regiony oraz wspólne poszukiwanie ich rozwiązania poprzez zmiany systemowe w Polsce to najważniejszy cel tych spotkań – mówi Katarzyna Karpa-Świderek, rzeczniczka prasowa Fundacji WWF Polska. Wstęp na debaty jest wolny.

Twoja reakcja na artykuł?

4
57%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
43%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group