Wtorek, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 2269
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Radni zmienili statut i zagłosowali „za” etatowym członkiem Zarządu

Wiadomości: powiat wałbrzyski
Sobota, 31 stycznia 2015, 14:30
Aktualizacja: Wtorek, 3 lutego 2015, 15:47
Autor: PAW
Fot. red.
Dzisiejsza sesja Rady Powiatu Wałbrzyskiego była bardzo długa. Nie wynikało to jednak z napiętego porządku obrad, a bardziej z gadulstwa i jałowej dyskusji radnych.

Około godziny trwała dyskusja radnych na tematy zupełnie nieistotne, które nie mają żadnego znaczenia dla mieszkańców powiatu wałbrzyskiego. Radni spierali się m.in. o to kto i kiedy może zgłaszać „ad vocem”, a dodatkowo dochodziło do utarczek słownych między wicestarostą Krzysztofem Kwiatkowskim a radnymi opozycji Kamilem Orplem i Grzegorzem Walczakiem. Emocje starał się tonować przewodniczący Marek Tarnacki, ale czasem dyskusja przebiegała na żenująco niskim poziomie.

Wiadomo było, że najważniejszym punktem porządku obrad było wprowadzenie zmian do statutu, a co za tym idzie stworzenie stanowiska etatowego członka Zarządu. Jak poinformowała skarbnik powiatu Joanna Błażuk, wydatki na administrację w Starostwie Powiatowym pochłaniają około 15 procent budżetu powiatu i wprowadzenie stanowiska etatowego członka Zarządu w tej akurat kwestii niewiele zmienia. Radny Grzegorz Walczak dopytywał starostę Jacka Cichurę o wynagrodzenie dla etatowego członka Zarządu, czyli konkretnie dla Mirosława Potapowicza.
- W wyniku planowanej reorganizacji struktury Starostwa Powiatowego mamy zabezpieczone środki finansowe i proszę się o to nie martwić – mówił starosta.

Ta wypowiedź spowodowała wybuch salwy śmiechu zgromadzonych radnych i gości przybyłych na sesję. Starosta wreszcie zdecydował się poinformować wszystkich, że wynagrodzenie etatowego członka Zarządu wynosić będzie 6 tys. 340 zł brutto. Ta suma nie przekonała radnego Walczaka, który wyliczył, że z dodatkami Mirosław Potapowicz będzie zarabiał ponad 10 tys. zł brutto. Andrzej Lipiński zapytał starostę z kolei o to, czy w zarządzanej przez Cichurę jednostce planowane są podwyżki wynagrodzeń dla pracowników.
- Przeanalizujemy sytuację i nie wykluczamy takiej możliwości – mówi starosta.

Zdaniem radnego Kamila Orpla, Zarząd Powiatu tworząc stanowisko etatowego członka Zarządu nie daje dobrego przykładu.
- Oszczędności należy zaczynać od siebie – uważa Orpel. – W poprzedniej kadencji obniżono diety radnych, zmniejszono liczbę członków Zarządu Powiatu, a teraz oszczędności z administracji zostaną przeznaczone na stworzenie stanowiska etatowego członka Zarządu zamiast przeznaczyć te oszczędności na inwestycje.

Mirosław Potapowicz, którego stanowiska ataki opozycji dotyczyły, bardzo spokojnie podszedł do tej krytyki.
- Jestem zdziwiony tymi atakami i słowami opozycji – mówi Potapowicz. – Moja ambicja nigdy nie sięgała stanowiska starosty czy wicestarosty, ale uważam, że będąc członkiem Zarządu ponoszę taką samą odpowiedzialność jak starosta czy jego zastępca i dlatego ta etatowość jest zasadna.

Według planu, Mirosław Potapowicz ma odpowiadać m.in. za pracę wydziału transportu i komunikacji oraz architektonicznego. Andrzej Lipiński zapoznał radnych z sytuacją, z jaką mamy do czynienia w sąsiednich powiatach. I okazuje się, że w powiecie kamiennogórskim, jaworskim czy świdnickim na etacie są jedynie starosta i jego zastępca. Inaczej jest w powiecie kłodzkim, gdzie jest starosta, wicestarosta i etatowy członek Zarządu, ale powiat kłodzki jest zdecydowanie większy od wałbrzyskiego i ma zdecydowanie większy budżet.

Przed samym głosowaniem nad zmianą statutu powiatu, radny Arkadiusz Mucha złożył formalny wniosek, aby wprowadzić do Zarządu Powiatu 3 nieetatowych członków zamiast 1 etatowego. Wniosek ten przepadł w głosowaniu, zresztą podobnie jak wniosek Jarosława Buzarewicza, który domagał się, by wyłączyć z głosowania nad statutem Mirosława Potapowicza, bowiem zachodzi konflikt interesów. Radca prawny uznał, że nie widzi takiego konfliktu i wniosek Buzarewicza również przepadł.

Statut został przyjęty większością głosów, a Mirosław Potapowicz został etatowym członkiem Zarządu.

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~- 30-01-2015 17:18
NO I WIDAĆ PANIE CICHURA NA CZYM CI ZALEŻY I TWOIM KOLESIOM - TYLKO I WYŁĄCZNIE NA PIENIĄDZACH !!!! DROGI POWIATOWE DZIURAWE I NIE ODŚNIEŻONE, W STAROSTWIE ROZLUŹNIENIE A GMINACH SYF !! OBY JAK NAJSZYBCIEJ KTOŚ TO UKRÓCIŁ !!!!
~seba 30-01-2015 17:30
kolejne stanowisko dla kumpla
~gosc123 30-01-2015 18:02
A teraz pytanie zasadnicze: czy Pan Potapowicz ma kompetencje do zarzadzania komunikacja, transportem i architektura? Ale to chyba najmniej istotne w calej tej chorej sytuacji w starostwie. To zenujace, co robi sie z publicznymi pieniedzmi.
~ 30-01-2015 19:10
Potapowicz graj na weselach !! a politykę zostaw w spokoju !!! byłeś w PO a w PSL się sprzedajesz ............ !!!
~jan 30-01-2015 19:52
Widać, że się chłopcy dobrze bawią. Zatańczyli jak Mirek zagrał:) Tylko Tarnacki jakiś nadęty.....no ale to "burmistrz"toć jemu nie przystoi.
~PO... 30-01-2015 22:21
Za zdradę, trzeba zapłacić, szkoda, że z pieniędzy Starostwa, a nie pana Starosty. Potapowicz fachowcem od architektury, masakra i skandal
~Xenia 30-01-2015 23:42
dj mirek - etatowy członek zarządu
~Michał 31-01-2015 6:15
Grajek weselny sprzedał się za srebrniki , a kompetencje ??? Żadnych ale takie posunięcia były do przewidzenia , PSL nie da nikomu zginąć. Ciekawe kto następny do wyrywania kasy państwowej?
~Rebel Yell 31-01-2015 8:53
Zaswędziało widzę, świnie oderwane od koryta zaczynają szczekać.
~leszek 31-01-2015 9:02
Świnia, zawsze świnią pozostanie.
~Kwinto 31-01-2015 9:04
BO TO MIAŁY BYĆ PIENIĄŻKI DLA PO! STĄD TEN KRZYK. TO ONI MIELI WYDAWAĆ KASĘ NA STANOWISKA DLA SIEBIE. TERAZ JUŻ NIE BĘDZIE ANI LODOWISKA ANI SKATEPARKU W JEDLINIE ;( I NIE MA ETATU DLA KAMILKA, Z CZEGO BĘDZIE ŻYŁ? A PAN WALCZAK I LIPIŃSKI? JAK TERAZ WYKARMIĄ RODZINY?;(
~rś 31-01-2015 9:46
Powiaty w polskim wydaniu są zbędne i na dodatek dużo kosztują. Znieść je i tyle. Lub zostawić jako tzw. jednostki polityczne, bez rad i z mikroskopijną administracją.Utrzymać jednostki rządowe, państwowe i nazwać je powiatowymi. Tak jest np. w Czechach od kilkunastu lat. A może sklecić coś na wzór Hiszpanii. Można odwzorować modele: litewski, niemiecki czy włoski.
~Wiejski lejwoda 31-01-2015 12:10
Walczak zawsze toczy jałowe dyskusje - jak o wodzie w głuszycy, mieliśmy wystąpić z wodociągów a mamy podwyżki
~on 31-01-2015 12:22
I tak wielki strateg z Jedliny został z synusiem na bezrobociu. Uczył się chłopek jak zostać drugim Balcerowiczem a tu dupa. HISTORYCZNA CHWILA POWIAT WOLNY OD RZĄDÓW LIPIŃSKIEGO I JEGO WODZA ORPLA.
~Prawda 31-01-2015 14:08
Ważne, że bez Orpla- won do szelemeja
~Jacek 31-01-2015 15:54
PO (i różne Orple) dostaja trzęsiawki gdyz sami liczyli na posady oraz na mozliwości wynikajace z "organizowania" przetargów. Odsuniecie od władzy PO daje szanse na to, ze starostwo będzie działac względnie normalnie.
~Konkret 31-01-2015 19:47
Przeraża mnie demagog K. Orpel opowiada bzdury o tym jak radnym obniżono diety, a przecież to wynikało z utraty części powiatu. Powiat zmalał więc trzeba było dostosować diety do przepisów. Mówienie o oszczędnej administracji jakoś nie może być zrealizowane w Jedlinie Zdrój, może Burmistrz Orpel zaproponuje, żeby pensje mu obniżyli radni i przeznaczy na spłatę zadłużenia.
~P0... 1-02-2015 10:29
Członku zarządu, już przestań pisać, bo zgłupiejesz do reszty. Masz fuchę to się ciesz, bo to jest twoje jedyne i niepowtarzalne 5 minut
~meksyk 1-02-2015 23:46
Bardzo nie lubię PSL. Tak samo nie lubię PiS. Podoba mi się jednak jak ładnie zgrali na nosie PO (którego nie lubię tak samo jak pozostałych). PO skamle i ujada, że aż śmiech bierze. Jakie ma znaczenie etatowy członek więcej lub mniej. A czy radni z PO zapomnieli jak w poprzedniej kadencji starosta miał "asystenta" (od Romana) w postaci Mata Mykytyszyna? Tego od fundacji "księżniczki" z Książa. Czy radni PO i ich ówczesnego koalicjanta powiedzą ile Mat łykał jako "asystent"? I właściwie przy czym asystował?Panie Lipiński. Jak to się stało, że "junior z wypiekami na twarzy" zaczął grać pierwsze skrzypce? Kompromituje się pan nie po raz pierwszy. Nie dziwię się, że masz problemy z wyborami. Jesteś pan zwykłym asekurantem i to może być już ostatni raz. Jak zabawna sytuacja.
~PO... 2-02-2015 15:23
Powtarzam, członku zarządu! masz etat i kasę to się ciesz, bo masz już tylko 4 minuty, weź się do roboty.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group