Niedziela, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 3415
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Radny Nowak kontra Spółka Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu

Czwartek, 9 października 2014, 7:39
Aktualizacja: Wtorek, 28 października 2014, 13:22
Autor: PAW
Wałbrzych: Radny Nowak kontra Spółka Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu
Fot. red.
Radny Ryszard Nowak uważa, że Spółka Restrukturyzacji Kopalń z Bytomia powinna partycypować w kosztach remontów budynków, chodników i ulic w Wałbrzychu.

Przypomnijmy, że wciąż nierozstrzygnięty pozostaje spór pomiędzy Gminą Wałbrzych a Bytomską Spółką Restrukturyzacji Kopalń. Prezydent Roman Szełemej podkreślał wielokrotnie, że Gmina Wałbrzych nie zamierza oddawać blisko 20 milionów złotych Spółce Restrukturyzacji Kopalń z Bytomia. Sprawa sporu powraca co jakiś czas. Spółka domaga się od Gminy Wałbrzych zwrotu blisko 20 milionów zł z racji nadpłaconych podatków za podziemne wyrobiska i żąda zwrotu nadpłaconego podatku powołując się przy tym na decyzję Naczelnego Sądu Administracyjnego, który nakazał Gminie podatek zwrócić. Termin spłaty minął kilka lat temu, a końca sporu nie widać.

Radny Ryszard Nowak złożył do prezydenta Wałbrzycha interpelację, w której domaga się wszczęcia procedur i przygotowania ekspertyz dotyczących szkód górniczych powstałych w wyniku funkcjonowania kopalń w starych dzielnicach Wałbrzycha (Biały Kamień, Nowe Miasto, Sobięcin, Podgórze, Stary Zdrój).
- Te ekspertyzy wskażą z pewnością, że szkody w budownictwie, złym stanie chodników, ulic są w dużej mierze spowodowane działalnością kopalń - tłumaczy radny Nowak. – Gdy tak się stanie, Gmina Wałbrzych będzie mogła na podstawie tych ekspertyz domagać się od Spółki Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu partycypowania w kosztach remontów.

Według radnego Nowaka, stare dzielnicy zostały zapomniane, a niezrozumiała dla niego jest sytuacja, kiedy Spółka domaga się zwrotu blisko 20 milionów złotych, a nie partycypuje w kosztach remontów, które spowodowane zostały działalnością kopalń.
- Mieszkańcy wiele razy zwracali mi uwagę na ten problem i dlatego postanowiłem złożyć interpelację do prezydenta Szełemeja –mówi Nowak. – Ludzie z problemem zostali pozostawieni sami sobie i Gmina powinna domagać się środków na te remonty.

Prezydent Roman Szełemej w piśmie z odpowiedzią do radnego Ryszarda Nowaka, zwrócił uwagę na fakt, że Gmina podjęła już działania mające na celu przygotowanie ekspertyz wskazujących na szkodliwe działanie kopalń, ale udowodnienie, że zniszczenia w infrastrukturze są spowodowane działalnością górniczą jest bardzo trudne.
„…Gmina Wałbrzych wystąpiła do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie z wnioskiem o dofinansowanie zadania pod nazwą „Określenie stanu aktywności powierzchni terenu na obszarze poeksploatacyjnym byłych wałbrzyskich kopalń węgla kamiennego”… Przedsięwzięcie to będzie miało charakter badawczy zakończony raportem odnoszącym się do całości prowadzonych prac i otrzymanych wyników… Raport ten zostanie wykorzystany do ewentualnych roszczeń odszkodowawczych wobec Spółki Restrukturyzacji Kopalń” – pisze prezydent Roman Szełemej.

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group