Wtorek, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 3360
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Razem z Warszawą

Wtorek, 12 października 2021, 11:30
Aktualizacja: 13:51
Autor: red
Wałbrzych: Razem z Warszawą
Fot. użyczone
Wałbrzych i Warszawa jako pierwsze w Polsce przystąpiły do globalnej kampanii Cities Race to Zero. Jej głównym założeniem jest zjednoczenie 1000 miast wokół COP26 i mobilizacja wysiłków na rzecz osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku.

Cities Race to Zero wspiera miasta, które podejmują działania zmierzające do osiągnięcia neutralności klimatycznej najpóźniej do 2050 r. Na razie jest ich około 700 – docelowo CRTZ chce zjednoczyć 1000 wokół COP26 – konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu, która odbędzie się w Glasgow w od 31 października do 12 listopada 2021 roku.

Udział każdego miasta w inicjatywie CRTZ wiąże się z szeregiem zobowiązań, m.in. utrzymaniem globalnego ocieplenia poniżej 1.5°C określonego w Porozumieniu Paryskim, deklaracji zerowych emisji netto najpóźniej do lat 40. XXI wieku czy niezwłocznego akcesu do planowania co najmniej jednego inkluzywnego i sprawiedliwego działania na rzecz klimatu. Ponadto uczestnicy zobowiązują się do zapraszania partnerów - przywódców politycznych, dyrektorów firm, inwestorów i społeczeństwa - do realizacji działań w celu przezwyciężenia globalnego zagrożenia klimatycznego.

Przystąpienie Wałbrzycha do kampanii skomentowała Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce, Anna Clunes.

- Jestem szczęśliwa, że Wałbrzych potwierdza swoje zaangażowanie na rzecz klimatu, stając się nowym polskim członkiem kampanii Race to Zero przed szczytem klimatycznym w Glasgow. Wizję przyszłości wolnej od dwutlenku węgla powinny realizować władze wszystkich szczebli. Miasta, które odpowiadają za 75% globalnej emisji CO2, mają do odegrania szczególnie ważna rolę w ochronie naszego klimatu i planety. Zachęcamy wójtów, burmistrzów i prezydentów wszystkich wiosek, miast i miasteczek w Polsce, aby poszli śladami Wałbrzycha i dołączyli do tego Wyścigu o lepsze, czystsze i zdrowsze jutro.

Wałbrzych należy do polskich liderów działań proekologicznych, zasłynął zwłaszcza pionierską inicjatywą Stop-Plastik”. Zdaniem prezydenta Wałbrzycha dra Romana Szełemeja udział miasta w kampanii CRTZ jest naturalną konsekwencją dotychczasowych działań samorządu.

– Mamy za sobą długą historię przemysłu węglowego, który funkcjonował z pogwałceniem jakichkolwiek norm ochrony środowiska. Dlatego już dawno sformułowaliśmy i realizujemy cele, wśród których jest radykalne ograniczenie niskiej emisji, wykorzystanie energii odnawialnej czy tradycyjne, masowe nasadzenia drzew i krzewów. Zdecydowaliśmy, że chcemy uczynić Wałbrzych urbanistycznym wzorem czystego miasta XXI wieku, a to zobowiązuje.

Twoja reakcja na artykuł?

5
38%
Cieszy
4
31%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
4
31%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group