Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 4976
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Recital klawesynowy już dziś

Piątek, 30 listopada 2012, 11:39
Autor: PAW
Wałbrzych: Recital klawesynowy już dziś
Fot. PAW
Dzisiejszy dzień przynosi recital klawesynowy w wykonaniu laureatów I i II nagrody w II Akademickim Konkursie Klawesynowym im. Kazimierza Flataua w Poznaniu (2011 r.) – Daniela Pochwały i Jakuba Wrony.

Daniel Pochwała urodził się w 1990 roku we Wrocławiu. Po ukończeniu studiów I stopnia w klasie klawesynu prof. Marty Czarny-Kaczmarskiej i dr Aleksandry Rupocińskiej w Akademii Muzycznej we Wrocławiu (dyplom z wyróżnieniem), kontynuuje naukę w rodzinnym mieście. Wielokrotnie brał udział w Międzynarodowej Letniej Szkole Muzyki Dawnej w Lidzbarku Warmińskim (klasa klawesynu M. Szelesta i pianoforte K. Drogosz) oraz innych kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez N. Parle'a, J. Ogg'a, K. Haugsanda, M. Toporowskiego, E. Stefańską, E. Mrowcę, L. U. Mortensena i L. Stawarz. W 2011 roku zajął I miejsce na II Akademickim Konkursie Klawesynowym im. Kazimierza Flataua w Poznaniu. Koncertuje nie tylko jako solista, lecz również jako kameralista i muzyk orkiestrowy, realizując partię basso continuo.

Jakub Wrona urodził się 20 lipca 1990 r., w Tarnowskich Górach. Ukończył PSM I st. im. I. J. Paderewskiego w Tarnowskich Górach w klasie fortepianu mgr Elżbiety Miodek. Następnie kontynuował muzyczną edukację w OSM I i II st. im. F. Chopina w Bytomiu w klasie fortepianu mgr Agnieszki Kulikow-Świtały oraz w klasie klawesynu mgr Hanny Balcerzak. Od 2009 r., studiuje w klasie klawesynu prof. Marka Toporowskiego w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. W marcu 2011 r., został laureatem II miejsca na Międzynarodowym Konkursie Klawesynowym „Gianni Gambi” w Pesaro we Włoszech. W grudniu tego samego roku zdobył II miejsce oraz nagrodę specjalną (za najlepsze wykonanie preludiów i fug J.S. Bacha) na II Akademickim Konkursie Klawesynowym w Poznaniu.

Rzadko mamy okazję słuchania klawesynu - tym większym wydarzeniem staje się podwójny recital dwóch młodych, ale już zdobywających laury muzyków. Dodatkowym argumentem przemawiającym za wizytą na piątkowym koncercie w Filharmonii jest sam instrument. Należący do instrumentów strunowych szarpanych, zaliczany do rodziny cytr - klawesyn, chociaż w Europie znany jest od XV wieku, po wiekach popularności poszedł w zapomnienie, wyparty przez fortepian. Dopiero początek dwudziestego stulecia, a szczególnie koncertowa działalność polskiej klawesynistki Wandy Landowskiej, przyniosła mu zasłużony renesans i powrót do sal koncertowych w roli instrumentu solowego.

Początek koncertu – godzina 19.00.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group