Czwartek, 23 maja
Imieniny: Emilii, Iwony
Czytających: 3298
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: RIO unieważnia uchwałę Sejmiku

Środa, 21 czerwca 2023, 12:28
Aktualizacja: 14:50
Autor: red
REGION: RIO unieważnia uchwałę Sejmiku
Fot. UMWD
Regionalna Izba Obrachunkowa stwierdziła nieważność uchwały Sejmiku Województwa Dolnośląskiego o nieudzieleniu absolutorium dla Zarządu Województwa Dolnośląskiego, która podjęta została głosami radnych opozycji podczas absolutoryjnej sesji sejmiku w maju br.
- Decyzja Regionalnej Izby Obrachunkowej nie pozostawia wątpliwości, że budżet Dolnego Śląska w 2022 roku był prawidłowo wykonany. Jako zarząd województwa skupiamy się na realizacji inwestycji oraz zadań o charakterze społecznym z myślą o Dolnoślązakach. To budżet, który służy zrównoważonemu rozwojowi całego województwa i dzięki któremu jako samorząd województwa współpracujemy z samorządami lokalnymi z całego regionu – mówi Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

W ocenie Regionalnej Izby Obrachunkowej uchwała sejmiku o nieudzieleniu absolutorium zarządowi województwa za wykonanie budżetu w 2022 roku nie miała merytorycznego uzasadnienia. W uzasadnieniu RIO, odnoszącym się do uchwały Sejmiku Województwa Dolnośląskiego br., czytamy m.in. „że kwestia udzielenia lub nieudzielenia absolutorium warunkowana być powinna wyłącznie zagadnieniem prawidłowości wykonania budżetu województwa, a nieudzielenie absolutorium poprzedzone być powinno dokonaniem jednoznacznej negatywnej oceny jego wykonania”. W opinii RIO „Dokonana w trakcie sesji absolutoryjnej ocena — ocena negatywna — nie wynikała z kompleksowej analizy wykonania budżetu. W jej trakcie nie padły argumenty odnoszące się do realizacji budżetu jako całości”.

Należy podkreślić, że budżet województwa dolnośląskiego za 2022 rok zamknął się z wysoką nadwyżką budżetową w wysokości blisko 180 mln zł. W 2022 roku samorząd województwa nie zaciągał kredytów, a wykonanie wydatków majątkowych było rekordowe na przestrzeni ostatnich pięciu lat i wyniosło 491 mln zł.

Instytucja absolutorium jest podsumowaniem wykonania budżetu. Stanowi ona element zamykający gospodarkę finansową jednostki samorządu terytorialnego, za prawidłowość której organ wykonawczy ponosi odpowiedzialność. Jednocześnie jeśli Sejmik Województwa, do którego kompetencji należy udzielenie bądź nieudzielenie absolutorium, nie wykaże i nie uzasadni, że w związku z niewykonaniem istotnych zadań dla społeczności nakreślonych w uchwale budżetowej doszło do kwotowego naruszenia granic wydatków i to z winy organu wykonawczego, to nie może podjąć działań skutkujących nieudzieleniem absolutorium.

Twoja reakcja na artykuł?

5
71%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
29%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group