Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 2948
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Rola unikalnych treści w pozycjonowaniu strony

Wtorek, 29 października 2019, 9:04
Aktualizacja: Czwartek, 31 października 2019, 20:46
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Rola unikalnych treści w pozycjonowaniu strony
Fot. użyczone
W marketingu internetowym coraz częściej stawia się na tzw. content marketing, czyli tworzenie unikalnych treści dla swoich odbiorców. Jest to swoista zmiana względem dawnych trendów, wedle których treść bardzo często stanowiła tylko niezbędny zapychacz, naszpikowany słowami kluczowymi i innymi technikami wpływającymi na pozycjonowanie stron, jak tylko się dało. Dziś rynek SEO wydaje się dojrzalszy, co widać nie tylko w internetowej treści, ale również wśród firm i sieciowych twórców, którzy wymagają od swoich copywriterów coraz lepszej jakości tekstów – najlepiej takich, które są zupełnie oryginalne względem tego, co można znaleźć w innych miejscach internetu.

Jest z nami dzisiaj freelancer z Białegostoku i zaraz specjalista do spraw marketingu internetowego, Marek Masalski, który spróbuje nam pomóc przybliżyć temat dotyczący unikalnego contentu. Postaramy się dowiedzieć, na czym to zagadnienie polega i jak zastosować je, by nasze strony internetowe mogły wybić się na lepszą pozycję w wyszukiwarkach.

Panie Marku, czym tak naprawdę jest content marketing?

Marek Masalski: Content to treść, a więc content marketing skupia się na przyciąganiu uwagi potencjalnych klientów, dzięki udostępnianiem do ich dyspozycji odpowiednich informacji. Jest to stosunkowo młoda gałąź marketingu, która zasadza się na prostej idei: "jeśli zaoferujemy ludziom coś wartościowego, za co nie będą musieli płacić, to wzbudzimy ich zaufanie i podniesiemy wizerunek naszej firmy jako działalności, która nie dość, że zna się na swojej pracy, to jeszcze jest uczciwa i nie boi się wspierać swoich klientów non profit". Prywatne osoby cenią sobie, jeśli ktoś jest skłonny podzielić się z nimi wartościowymi informacjami, nie żądając za to pieniędzy. Później są też bardziej skłonne skorzystać z oferty danej firmy. Na tym zasadza się cały biznes związany z wartościowym contentem, czyli treścią.

No dobrze, a jak ma się do tego unikalna treść, związana z pozycjonowaniem stron?

MM: Unikalna treść po pierwsze świadczy o oryginalności naszej strony, co dodaje jej wiarygodności, a po drugie chroni nas przed wieloma nieprzyjemnościami. Jeśli zdecydujemy się na splagiatowanie tekstu z innego miejsca w internecie, całościowe albo częściowe, narazimy się na reperkusje prawne, które mogą okazać się naprawdę dotkliwe. Bardzo często splagiatowanie treści będzie nas kosztowało wielokrotnie więcej, niż w przypadku, w którym zapłacilibyśmy autorowi za użycie danego tekstu. Poza tym istnieje również nieprzyjemność algorytmiczna. Karą za kiepskie lub zduplikowane teksty jest spadek w rankingu wyszukiwarki, za co w przypadku Googla odpowiada algorytm Panda. Żeby uznał on treść za unikalną, trzeba spełnić kilka warunków, ale jeśli dbamy o content naszej stronie, to nie powinno być z tym problemu.

Czyli słaba, nieunikalna treść = spadek w rankingu wyszukiwarki?

MM: Dokładnie. Wyszukiwarka Google ma to do siebie, że jeśli zauważy zbyt duże podobieństwo treści na podstronach naszego serwisu, albo w tekstach publikowanych w innych miejscach, mających na celu reklamowanie naszej witryny, to automatycznie uznaje je za content gorszej jakości i jego pozycja natychmiast spada. W takiej sytuacji możemy zapomnieć, że nasze strony internetowe znajdą się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania.

Jak się przed tym bronić?

MM: To bardzo proste - wystarczy tworzyć wartościowe treści (śmiech). A mówiąc bardziej poważnie: jeśli nie mamy pewności, czy nasze treści są unikalne, czy nie, możemy to w bardzo prosty sposób sprawdzić. Wystarczy wybrać krótki fragment naszego tekstu - dwa, trzy zdania - zamknąć w cudzysłowie i w takim wydaniu wkleić w okno wyszukiwarki. Jeśli wyświetli nam wyniki tylko i wyłącznie związane z naszą stroną, to nie mamy się o co martwić - tekst jest unikalny. Jeśli jednak pojawią się inne wyniki wyszukiwania, to wtedy powinniśmy przeredagować tekst, skupić się na tym, by bardziej różnił się od pozostałych. Takie zabiegi pozwolą nam wyprzedzić konkurencję, jeśli chodzi o walkę w rankingach wyszukiwarek.

Jak zawsze, dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi.

MM: Cała przyjemność po mojej stronie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
100%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group