Środa, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 3737
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Walim: Rozebrali ruiny zakładu lniarskiego

Poniedziałek, 26 września 2016, 12:32
Autor: red
REGION, Walim: Rozebrali ruiny zakładu lniarskiego
Fot. Starostwo Powiatowe Wałbrzych
Walimskie ruiny dawnych Zakładów Przemysłu Lniarskiego już nie straszą przechodniów i przejezdnych na drodze powiatowej w kierunku Rzeczki.

Zlikwidowane w latach dziewięćdziesiątych zakłady, nie znajdując dobrego gospodarza, popadały w coraz większą ruinę rozbieraną przez koneserów cegły i złomu. Wieloletnie zaniedbania doprowadziły do stanu, w którym ściany zakładów lniarskich przed zawaleniem, chroniły grube, drewniane stemple. Tak było jeszcze do niedawna.

W lipcu runęła część wolnostojącej ściany przy ul. 1-Maja, uszkadzając kilka maszyn budowlanych na sąsiedniej posesji. Wtedy Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego podjął wraz z powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego decyzję o usunięciu zagrożenia, jakie w wyniku osunięcia ściany powstało, i rozebrano w ramach działań sztabu kryzysowego 60 m fasady, której wysokość wynosiła 12m.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego i Zarząd Powiatu rozpoczął starania o pozyskanie środków i pozwolenia na rozbiórkę trzech pozostałych budynków, posadowionych w bezpośrednim sąsiedztwie drogi powiatowej na Rzeczkę. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał pozytywną decyzję dotyczącą rozbiórki ruin po byłym ZPL, a wojewoda dofinansował prace rozbiórkowe, dzięki czemu mieszkańcy Walimia, turyści i przejezdni mogą już bezpiecznie poruszać się droga powiatową w kierunku na Rzeczkę.

Musiało upłynąć 20 lat, żeby problem byłych zakładów lniarskich został wreszcie rozwiązany. Działania Zarządu Powiatu wyeliminowały największe zagrożenie, ale nie usunęły go całkowicie. Pozostało jeszcze kilka obiektów, które również nadają się do rozbiórki, ale na chwile obecną nie zapadły wiążące decyzje dotyczące prac przy pozostałych obiektach.

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group