Sobota, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 2672
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Jedlina-Zdrój: Rozmawiali o historii kolei w Dolinie Bystrzycy

Czwartek, 10 listopada 2016, 7:16
Autor: red
REGION, Jedlina-Zdrój: Rozmawiali o historii kolei w Dolinie Bystrzycy
Fot. UM Jedlina Zdrój
W Pawilonie Zdrojowym w Jedlinie–Zdroju odbyło się spotkanie z dr Przemysławem Dominasem – autorem książki „Dzieje kolei doliny Bystrzycy (Weistritzthalbahn) Świdnica – Jedlina–Zdrój.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Jedliny oraz Burmistrza Miasta.

Podczas spotkania uczestnicy, którzy licznie przybyli, mieli możliwość uzyskania informacji o budowie pierwszej linii kolejowej do Świdnicy, która powstała w 1844 roku. Pan Przemysław w bardzo interesujący sposób przedstawił parametry techniczne stosowane w inżynierii przemysłowej wykorzystywane w obiektach kolejowych. Wyjątkową ciekawostką, którą przekazał prowadzący, jest fakt, że stalowy most znajdujący się na 77,2 km nad ul. Świdnicką i rzeką Bystrzycą stanowi inżynieryjną „perełkę” linii. Zastosowanie rzadkiej konstrukcji wspornikowej systemu Gerbera związane było z prawdopodobieństwem osiadania filarów, na skutek prowadzonych w okolicy Jedliny robót górniczych. Długość całkowita obiektu wynosi 92,25 m. Obecnie most ten stanowi unikat na skalę światową.

Po spotkaniu można było zakupić książkę, którą autor chętnie podpisywał. Publikacja zawiera ciekawe informacje dotyczące budowy opisywanych tras i obiektów kolejowych. Znajdują się tam zdjęcia archiwalne, jak i współczesne, dokumentujące obiekty od lat już nieistniejące oraz te, które stanowią nierozerwalną część istniejących krajobrazów Doliny Bystrzycy.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group