Wtorek, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 4338
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Czarny Bór: Ruiny zamku mają szansę na rewitalizację

Środa, 10 maja 2017, 14:06
Autor: red
REGION, Czarny Bór: Ruiny zamku mają szansę na rewitalizację
Fot. UG Czarny Bór
Po sześciu latach starań Gmina Czarny Bór przejęła od Nadleśnictwa Kamienna Góra działkę przy ulicy Zamkowej w Czarnym Borze, na której znajdują się zabytkowe ruiny średniowiecznego zamku Piastów.

Gmina weszła w posiadanie tego gruntu leśnego, będącego w zasobach Lasów Państwowych, poprzez zamianę na inną działkę w Grzędach Górnych, której właścicielem jest gmina. Procedura zamiany gruntów wymagała wielu uzgodnień, w tym Decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, ze względu na znajdującą się tam lokalizację zabytkowych ruin. Finalnie w kancelarii notarialnej odbyło się spotkanie, na którym wójt Adam Górecki wraz z Dariuszem Gajdą, Nadleśniczym Nadleśnictwa Kamienna Góra, podpisali umowę zamiany działek.

Wieża zamkowa, której odwzorowanie znajduje się w herbie Gminy Czarny Bór, jest śladem historii naszych ziem i ma niezwykłe znaczenie dla gminy i jej mieszkańców. Przejęcie praw własności do obiektu umożliwi włodarzom gminy podejmowanie działań związanych z rewitalizacją zabytku, w tym prowadzenie prac restauratorsko-konserwatorskich, wydatkowanie środków z budżetu gminy na ten cel, opracowanie materiałów promocyjnych, a w przyszłości udostępnienie dla zwiedzających.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group