Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 3475
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Głuszyca: Rusza projekt "Patriotyzm jutra"

Wtorek, 31 października 2017, 6:45
Autor: red
REGION, Głuszyca: Rusza projekt "Patriotyzm jutra"
Fot. UM Głuszyca
„Patriotyzm Jutra” to projekt, którego celem jest przedstawienie uczniom Gimnazjum Publicznego w Głuszycy w sposób atrakcyjny i nowatorski historii Piastów Śląskich panujących w księstwie świdnicko–jaworskim.

W szkołach niestety nie ma prowadzonych zajęć z historii regionalnej lub są one prowadzone w bardzo ograniczonych ilościach.

„Piastowskie korzenie” przybliżą młodzieży czasy panowania Piastów w naszym regionie. Dla wielu ludzi historia polskości rozpoczęła się na Dolnym Śląsku w 1945 r. Poprzez realizację naszego zadania pokażemy młodzieży, że historia naszego województwa jest bardzo zróżnicowana, a pierwszymi władcami tych ziem byli Piastowie wywodzący się w prostej linii od Mieszka I. W naszym regionie znajdują się świadectwa panowania Piastów w postaci zamków, ruin zamków, kościołów i innych. Przez wieki zmieniali się właściciele tych ziem. Nad całością zapanował żywioł niemiecki. W 1945 r. przybyli na te tereny Polacy nie mieli pojęcia, że należały one kiedyś ongiś do naszych przodków, niestety tej świadomości do dzisiaj nie ma wielu ludzi.

Uczestnikami projektu będzie 30 uczniów Gimnazjum Publicznego w Głuszycy. W ramach przedsięwzięcia zostaną przeprowadzone wykłady z prezentacjami multimedialnymi, wycieczki do okolicznych piastowskich zamków oraz miejsc pamięci dotyczących Piastów. przewidziano także wyżywienie uczestników, konkurs plastyczny z nagrodami, wydruk albumu. Miejscem realizacji projektu będzie Gmina Głuszyca, która jest partnerem w projekcie. Projekt został dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w ramach Programu Operacyjnego "Patriotyzm Jutra".

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group