Niedziela, 16 czerwca
Imieniny: Anety, Justyny
Czytających: 3671
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Jugowice: Rzecznik Praw Dziecka z wizytą w Jugowicach

Wtorek, 25 grudnia 2012, 12:04
Aktualizacja: 22:45
Autor: red
REGION, Jugowice: Rzecznik Praw Dziecka z wizytą w Jugowicach
Fot. UG Walim
Publiczna Szkoła Podstawowa w Jugowicach, jako szkoła imienia J. Korczaka, w tym roku szczególnie poświęciła czas i uwagę tej postaci. Coroczne obchody Dnia Patrona, zamiast w dniu 18 marca, w tym roku obchodzone były przez dłuższy okres, nazwany Tygodniem Patrona.

W szkole przeprowadzone zostały konkursy o życiu i twórczości Janusza Korczaka oraz plastyczne, związane z jego książkami. Uczennica szkoły, Natalia Samotyj, zajęła I miejsce w międzyszkolnym konkursie na projekt pocztówki od Janusza Korczaka, któremu patronowało Stowarzyszenie Szkół Korczakowskich. Samorząd Uczniowski brał udział w obradach Parlamentu Dziecięcego w Nowej Rudzie.

Zgodnie z deklaracją nauczycieli, rok Janusza Korczaka w szkole w Jugowicach trwa nieprzerwanie od momentu, kiedy trzy lata temu szkole zostało nadane imię tego wielkiego człowieka, wspaniałego przyjaciela dzieci. Dlatego w szkole organizowane jest Święto Latawca, a także wprowadzono wiele działań, na wzór tych, które promował Janusz Korczak. W tej małej szkole słowa Korczaka „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” wykorzystywane są nie tylko jako cytat, ale poprzez ciągłe wprowadzanie w życie codzienne szkoły działań świadczących o tym, iż dzieci są najważniejsze.

20 grudnia o godz. 8.30 w Szkole Podstawowej w Jugowicach, w Gminie Walim, odbyło się uroczyste zakończenie obchodów Roku Janusza Korczaka. Najważniejszym gościem tej uroczystości był Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak. Wśród zaproszonych gości byli również Poseł na Sejm RP Izabela – Katarzyna Mrzygłocka, Wójt Gminy Walim – Adam Hausman, Sekretarz Gminy – Aleksandra Ignaszak, radni gminy Walim, przedstawiciele gminnych jednostek budżetowych.

Dzieci przypomniały obecnym piękne słowa Janusza Korczaka, a także przedstawiły kilka scen z życia tego wielkiego przyjaciela dzieci. Rzecznik Praw Dziecka w słowach skierowanych do dzieci i dorosłych, przypomniał, że Rok Korczakowski to pamięć o tej wielkiej postaci, ale przede wszystkim przypomnienie o tym, czego uczył, co było dla niego najważniejsze w wychowywaniu dzieci i prośba o stosowanie tych metod w pracy z dziećmi. Gość honorowy wręczył też na ręce dyrektor Elżbiety Maluhy, moc podarków związanych z patronem szkoły.

Poseł na Sejm RP Izabela Katarzyna Mrzygłocka zwróciła się do dzieci z życzeniami, aby zawsze były szczęśliwe i umiały rozróżniać dobro od zła. Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Jugowicach Elżbieta Maluha zadeklarowała w imieniu całej Rady Pedagogicznej, że w pracy wychowawczej starają się, wzorem Korczaka, pochylić nad każdym uczniem, nad jego potrzebami i indywidualną historią, a także wierzą, że ,,wspólną sprawą dorosłych jest pomaganie dzieciom w ich rozwoju, aby stały się, kim mogą”.

Rzecznik Praw Dziecka Pan Marek Michalak wpisał się również do kroniki szkoły. Uroczystość miała szczególny wymiar, ponieważ Janusz Korczak kochał dzieci nade wszystko, mamy nadzieję, że my wszyscy będziemy się od niego uczyć, aby wszystkie dzieci były szczęśliwe, kochane i zawsze czuły się bezpieczne.

www.walim.pl

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group