Piątek, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 1696
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Samorząd Równych Szans 2012

Wiadomości: Szczawno-Zdrój
Środa, 10 października 2012, 6:18
Autor: opr.red.
Fot. użyczone
Szczawno–Zdrój zostało wyróżnione w ogólnopolskim konkursie na najlepsze praktyki jednostek samorządu terytorialnego w zakresie polityki wobec osób niepełnosprawnych Samorząd Równych Szans 2012.

Projekt obejmował zadania zrealizowane przez gminy w zakresie likwidacji barier w dostępie osób niepełnosprawnych do pełnego udziału w życiu społecznym. Z danych Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczawnie-Zdroju wynika, że osób niepełnosprawnych lub dotkniętych problemem niepełnosprawności jest około 750, co stanowi ponad 13% ogółu mieszkańców Gminy.

Sytuacja osób niepełnosprawnych oraz działania przeciw wykluczeniu społecznemu określona została w Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Szczawna-Zdroju na lata 2009-2013. Priorytetem w działaniach samorządu stała się likwidacja barier architektonicznych w obiektach użyteczności publicznej i na obszarze miejskiej przestrzeni oraz zwiększenie dostępu do Urzędu poprzez wykorzystywanie Elektronicznej Skrzynki Podawczej.

W ramach realizacji projektu w zakresie przystosowania przestrzeni publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych zlikwidowano bariery architektoniczne w ciągach pieszo-jezdnych w centrum uzdrowiska na ulicach Tadeusza Kościuszki, Wojska Polskiego, Henryka Sienkiewicza oraz wybudowano nową - parterową przychodnię zdrowia.
Z myślą o niepełnosprawnych zapewniony został podjazd dla wózków do budynku Urzędu Miejskiego oraz zamontowano samoczynnie otwierające się drzwi wejściowe. Ponadto Gmina wykonała podjazd dla osób niepełnosprawnych do budynku Biblioteki Miejskiej i zlikwidowała schody przy wejściu do Domu Zdrojowego.

W celu ułatwienia komunikacji, na parterze budynku Urzędu Miejskiego, uruchomiono Punkt Przyjęć Interesanta oraz wprowadzono Elektroniczną Skrzynkę Podawczą, która pozwala na załatwianie spraw i składanie wniosków drogą internetową, z zastosowaniem gotowych formularzy, co zapewniło zdalny dostęp osób niepełnosprawnych do urzędu.

Uroczysta gala z dwudniowymi warsztatami poświęconymi tematyce osób niepełnosprawnych odbyła się w Karpaczu w dniach 4-5 października 2012 r. Kapituła Nagrody pod patronatem Ministra Jarosława Dudy – Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych wybrała spośród 125 zgłoszonych projektów 15 zwycięzców i przyznała 25 wyróżnień. Wśród wyróżnionych znalazła się Gmina Szczawno-Zdrój, która otrzymała dyplom potwierdzający przyznanie wyróżnienia i tytułu Samorząd Równych Szans

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group