Niedziela, 7 marca
Imieniny: Pawła, Tomasza
Czytających: 2442
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Głuszyca: Schowek na Kościuszki

Czwartek, 25 listopada 2010, 12:42
Aktualizacja: 14:52
Autor: red
REGION, Głuszyca: Schowek na Kościuszki
Fot. użyczone
Podczas prac remontowych w mieszkaniu przy ul. Kościuszki dokonano ciekawego odkrycia: pod podłogą znajdowało się kilkadziesiąt słoików zawierających przetwory z owoców. Były też weki z mięsem. Znaleziono również cztery pudełka cygar.

Niestety, dwa pudełka cygar nie przetrwały próby czasu i uległy częściowemu rozpadowi. Z kolei weki z przetworami i mięsem przetrwały w idealnym stanie bez żadnych śladów zepsucia, a po otwarciu kilku słoików okazało się nawet, że zapach nie wskazuje, że przetwory nie nadają się do spożycia.

Takie znaleziska do dziś trafiają się w remontowanych starych mieszkaniach i budynkach. Dlaczego ludność niemiecka takie zapasy gromadziła, jakie powody były inspiracją do takiego postępowania? Czyżby strach przed pogłębiającym się kryzysem wynikającym ze zrujnowanej gospodarki po II wojnie światowej, czy też zabezpieczenie w żywność po ewentualnym powrocie deportowanych mieszkańców Głuszycy i okolic. Wiele skrytek poniemieckich już zostało odkrytych, wiele z nich posiada bardzo ciekawa historię, z kolei o wielu odkrytych się już nie dowiemy.

Trudno znaleźć miejsce ekspozycji dla wek z przetworami, aczkolwiek oprócz zawartości same weki i pokrywki stanowią ciekawe dla badaczy i kolekcjonerów znalezisko, ponieważ dzisiaj już nie spotykamy słoików o tak ciekawych kształtach, jak i denek z ciekawymi grawerami producenta. Część znaleziska przekazaliśmy do naszego Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Łomnicy, gdzie wśród wielu ciekawych eksponatów zgromadzonych przez Panów Jerzego i Gracjana Rudnickich zobaczyć można również część naszego znaleziska.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group