Sobota, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 2851
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Niedźwiedzica: Setne urodziny mieszkańca gminy Walim

Piątek, 13 stycznia 2017, 13:42
Aktualizacja: 13:47
Autor: red
REGION, Niedźwiedzica: Setne urodziny mieszkańca gminy Walim
Fot. UG Walim
13 stycznia 2017 roku piękny Jubileusz 100 rocznicy urodzin obchodził mieszkaniec Niedźwiedzicy – Stanisław Szałański. Tym samym dołączył do zaszczytnego grona 100–letnich mieszkańców gminy Walim.

Z tej okazji Szanownego Jubilata w imieniu władz samorządowych odwiedzili: wójt Adam Hausman, sekretarz Aleksandra Ignaszak, Przewodnicząca Rady Gminy Walim Zuzanna Bodurka oraz sołtys wsi Niedźwiedzica Mieczysław Sidor. Życząc wszelkiej pomyślności oraz kolejnych lat życia w zdrowiu, a także samych szczęśliwych chwil w gronie najbliższych, przekazali na ręce Pana Stanisława listy gratulacyjne, bukiety kwiatów oraz urodzinowy tort, a także życzenia od Prezesa Rady Ministrów Beaty Szydło i Wojewody Dolnośląskiego Pawła Hreniaka. Do urodzinowych życzeń dołączył się także kierownik Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Wałbrzychu Bartłomiej Grzegorczyk, który wręczył list gratulacyjny z wiadomością o przyznaniu świadczenia honorowego.

Podczas wspólnie spędzonych chwil, Pan Stanisław urzekł nas swoim entuzjazmem, energicznością oraz doskonałą pamięcią, opowiadając o historii swojego życia, a także o momencie przybycia i zamieszkania w Niedźwiedzicy. Tymi niezwykle interesującymi wiadomościami postanowiliśmy się w skrócie podzielić.

Pan Stanisław urodził się 18 stycznia 1917 roku na terenie Niemiec, w miejscowości Deensen. Wychowywał się wspólnie z dwoma siostrami i bratem w domu rodzinnym położonym w miejscowości Januszecice, w gminie Komorniki, w powiecie włoszczowskim. W 1940 roku wstąpił w związek małżeński z Marianną Buchowską. Niestety, szczęście młodych małżonków nie trwało długo, gdyż w roku 1941 oboje zostali skierowani na roboty przymusowe do Niemiec, gdzie do roku 1945 pracowali w gospodarstwie rolnym. Po zakończeniu II wojny światowej powrócili do Januszewic i tam pan Stanisław trudnił się budową i remontem dachów. W 1948 roku, w poszukiwaniu lepszego bytu, przybyli do gminy Walim i zamieszkali w Niedźwiedzicy. Tu nasz Jubilat w okresie całego swojego życia zawodowego podejmował się wielu prac, zatrudniając się w Ceglarni w Zagórzu Śląskim (1948-1950), Wałbrzyskim Zakładzie Przemysłu Drzewnego – Zakład w Olszyńcu (1950-1962), Powiatowym Zarządzie Dróg Lokalnych w Wałbrzychu (1962-1966), Rejonie Eksploatacji Dróg Publicznych w Świdnicy ( 1967-1979). Poza pracą zawodową prowadził również małe, około dwu hektarowe gospodarstwo rolne. W roku 1979 przeszedł na zasłużoną emeryturę.

Pan Stanisław wspólnie ze zmarłą w 2008 roku żoną Marianną wychowali cztery córki i jednego syna. Doczekali się dziewięcioro wnuków oraz ośmioro prawnuków.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group