Środa, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 5689
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Sokołowsko: Sokołowsko najpiękniejszą wsią

Czwartek, 1 czerwca 2023, 10:29
Autor: red
REGION, Sokołowsko: Sokołowsko najpiękniejszą wsią
Fot. UMWD
Zakończyła się kolejna edycja konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska” zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

W tym roku wsie na Dolnym Śląsku po raz piętnasty udowodniły, że nie tylko są miejscami pełnymi folkloru i tradycji, ale również potrafią wspólnie działać i dzielić się kreatywnością. Wyniki konkursu zaprezentował podczas konferencji prasowej wicemarszałek Grzegorz Macko.

- Celem konkursu było wytypowanie najciekawszych miejsc i atrakcji związanych z kulturą wiejską, promowanie dobrych praktyk, kultywowanie i wspieranie lokalnej tradycji, propagowanie działań oraz nawiązywanie więzi społecznych pomiędzy mieszkańcami – mówi wicemarszałek Grzegorz Macko. – Serdecznie gratuluję wszystkim laureatom, dziękuję wszystkim mieszkańcom i samorządowcom, którzy tak aktywnie działają na rzecz swoich małych ojczyzn – dodaje wicemarszałek.
- Bardzo się cieszę, że komisja konkursowa zdecydowała się nagrodzić Sokołowsko tytułem „Najpiękniejsza Wieś Dolnośląska 2023”. Jako Burmistrz i jednocześnie mieszkaniec gminy Mieroszów czuję dumę, ponieważ jest to niezwykłe osiągnięcie poprzedzone wspaniałą aktywnością mieszkańców oraz ogromem pracy włożonym w upiększenie oblicza Sokołowska, zwanego przez wielu „Śląskim Davos” – komentuje Burmistrz Mieroszowa Andrzej Lipiński.

Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców w dwóch kategoriach: Najpiękniejsza Wieś, do tytułu której pretendowało dwunastu kandydatów oraz Najlepsze Przedsięwzięcie Odnowy Wsi, gdzie zgłosiło się aż szesnaście projektów. W kategorii „Najpiękniejsza wieś” spośród dwunastu zgłoszonych wsi Komisja Konkursowa wybrała trzech laureatów konkursu:

I miejsce zajęła wieś Sokołowsko z Gminy Mieroszów

To szczególne urokliwy zakątek Polski leżący w samym sercu Sudetów Środkowych. Malownicze Sokołowsko to skarbnica zabytkowej zabudowy sanatoryjnej z przełomu XIX i XX wieku, której znaczna część podlega obecnie rewitalizacji finansowanej przez samorząd województwa. Cieszy się świetnie zorganizowaną ścieżką historyczną, która umożliwia w bardzo przyjemny sposób zapoznanie się z bogatymi dziejami samej miejscowości jak i jej okolicy oraz aktywną społecznością lokalną.

II miejsce zajęła wieś Biały Kościół z Gminy Strzelin

We wsi Biały Kościół znajduje się zabytkowy kościół wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków. Mieszkańcy sołectwa są niezwykle zaangażowani społecznie co przekłada się na dynamikę rozwoju wsi, w której prężnie działają cztery stowarzyszenia, funkcjonujące na rzecz rozwoju kultury i tradycji, sportu oraz rekreacji.

III miejsce zajmuje wieś Kłonice z Gminy Paszowice

Kłonice położone są na Pogórzu Kaczawskim w Sudetach w Parku Krajobrazowym Chełmy. Aktywizacja sołectwa rozpoczęła się w 2019 roku, kiedy to sołtyską została 21 – letnia kreatywna i pełna zaangażowania mieszkanka wsi, która obudziła w mieszkańcach wolę działania na rzecz małej ojczyny.

Twoja reakcja na artykuł?

13
65%
Cieszy
2
10%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
5%
Smuci
1
5%
Złości
3
15%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group