Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 4528
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Spektakl "Być jak dr Strangelove" w Teatrze Dramatycznym

Czwartek, 16 czerwca 2016, 11:39
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Spektakl "Być jak dr Strangelove" w Teatrze Dramatycznym
Fot. Robert Bajek
Przed nami premiera spektaklu „BYĆ JAK DR STRANGELOVE (czyli jak przestałem się bać i pokochałem mundur)” w reżyserii Marcina Libera. O zbliżającej się premierze rozmawiano wczoraj w Teatrze Dramatycznym.

Wczoraj w Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu odbyła się konferencja prasowa, dotycząca spektaklu „BYĆ JAK DR STRANGELOVE (czyli jak przestałem się bać i pokochałem mundur)”. Jest to opowieść o szaleńcach u władzy na przykładzie historii amerykańskiego generała Rippera, który wydaje rozkaz niesprowokowanego ataku jądrowego na ZSRR. Spektakl został zainspirowany dziełami Stanleya Kubricka. Reżyseria: Marcin Liber, tekst i dramaturgia: Jarosław Murawski, scenografia: Mirek Kaczmarek, muzyka: Filip Kaniecki. Premiera spektaklu odbędzie się 18 czerwca br. o godzinie 19.00 na Dużej Scenie wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego. Zebrani na wczorajszej konferencji prasowej przedstawicie mediów mieli możliwość uczestniczenia w części próby do spektaklu. A oto co mówił o samym spektaklu jego reżyser - Marcin Liber:

- Tekst jest inspirowany filmem Stanleya Kubricka „Dr Strangelove, albo jak przestałem się martwić i pokochałem bombę”. To nie jest jedyna inspiracja, ponieważ inspirowaliśmy się też innymi filmami Kubricka - "Odyseją kosmiczną 2001" a także filmem o Stanleyu Kubricku "Być jak Stanley Kubrick", który to film dał nam podstawę do naszego tytułu. Jest to w skrócie mówiąc opowieść o szaleńcach u władzy, o indywidualnym szaleństwie, które może prowadzić do katastrofy, może sprowadzić katastrofę na nas wszystkich, ale także o zbiorowym szaleństwie, o poparciu dla tego szaleństwa. O zbiorowym szaleństwie, które może mieć charakter autodestrukcyjny. Z takim szaleństwem mieliśmy wielokrotnie do czynienia w historii. Ono w jakiś upiorny sposób powraca i właśnie chcemy się przyjrzeć temu co sprawia, że mimo doświadczeń historii, mimo kolejnych dziesięcioleci wciąż mamy do czynienia z nawrotami pewnego sposobu myślenia o świecie. Może jest to jakaś wada w istniejącej strukturze społecznej, skoro to zagrożenie mimo całego kontekstu historycznego ciągle wraca.

Dodatkowo podczas konferencji omówiony został program trzydniowych prezentacji grup teatralnych działających przy SZANIAWSKIM w ramach 13. Dni Młodego Teatru. Pierwsza odsłona 13. Dni Młodego Teatru nastąpi 20 czerwca, kiedy to Grupa adeptów biorących udział w warsztatach prowadzonych przez Grzegorza Stawiaka przedstawi etiudę "Dorosnąć" a grupa zaawansowana "Pustostan". Tego dnia dodatkowo wystawiony zostanie spektakl "Gałązka jaśminu albo ilion". 27 czerwca Teatralny Squad przedstawi inscenizację "Na pełnym morzu"a Warsztat 30+ Niedorośli zaprezentuje czytanie dramatu "Noc z K.". Ostatnia odsłona 13. Dni Młodego Teatru nastąpi 3 lipca. Grupa Robocza pracująca pod kierunkiem aktorów z wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego przedstawi adaptację powieści Guusa Kurijera - "Książka wszystkich rzeczy". Na wszystkie spektakle obowiązuje wstęp wolny. Szczegółowy plan przedstawień znajduje się na stronie internetowej wałbrzyskiego Teatru.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group