Poniedziałek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 3132
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Spektakl i debata o „złotym pociągu”?

Czwartek, 10 września 2015, 15:07
Aktualizacja: 15:08
Autor: red
REGION: Spektakl i debata o „złotym pociągu”?
Fot. red
W sobotę 12 września w Jaworzynie Śląskiej z okazji V Międzynarodowego Zlotu Zabytkowych Lokomotyw – Gala Parowozów 2015, zapraszamy na wieczorny spektakl poświęcony odkryciu „złotego pociągu”.

W ostatnich tygodniach media w Polsce i na świecie donoszą o nieprawdopodobnym i spektakularnym odkryciu dokonanym przez parę odkrywców na 65 kilometrze linii kolejowej 274 z Wrocławia do Zgorzelca, przez Wałbrzych.

Grupy rekonstrukcji historycznej, czynne parowozy i autentyczny improwizowany niemiecki wagon pancerny...to będzie można zobaczyć w najbliższą sobotę.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie również debata ekspertów, do której organizatorzy zaprosili uznane autorytety w dziedzinie ochrony zabytków, archeologii i historii. Swój udział zapowiedzieli - prof. Jan Kęsik z Instytutu Historii UWr - historyk techniki, kierownik Zakładu Historii Kultury Materialnej UWr, dr Stefan Kaiser - Dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Rattingen, dr Piotr Gerber - architekt, ekspert w dziedzinie architektury przemysłowej, dr Andrzej Sośnierz z Fundacji Zamku Chudów, ekspert w dziedzinie archeologii, p. Rainer Sachs z Atachee Kulturalny Konsulatu Generalnego RFN we Wrocławiu, znawca dziejów Śląska oraz p. Melitta Sallai, rezydentka dworu w Morawie k. Strzegomia, naoczny świadek ewakuacji bezcennych dzieł sztuki pochodzących także z polskich kolekcji w 1945 r., red. Joanna Lamparska, dziennikarka, pisarka, podróżniczka, która od wielu lat zajmuje się tajemnicami Dolnego Śląska. W debacie udział weźmie również mec. Jarosław Chmielowski, pełnomocnik p.Kopra i p. Richtera - odkrywców „złotego pociągu".
Spektakl i debata ekspertów rozpocznie się ok. godz. 20:00 w hali dawnej Parowozowni na terenie Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group