Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 5303
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Spotkania z Prezydentem

Środa, 11 września 2019, 8:33
Aktualizacja: Czwartek, 12 września 2019, 9:38
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Spotkania z Prezydentem
Fot. Robert Bajek
"Miasto takie jak chcesz" – to hasło spotkań prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja z mieszkańcami miasta.

W poniedziałek takie spotkanie odbyło się w Multimedialnej Filii Bibliotecznej na Podzamczu, wczoraj natomiast w Publicznej Szkole Podstawowej nr 15 na Piaskowej Górze. Te cykliczne spotkania są okazją do rozmów o przyszłości Wałbrzycha, o ważnych, aktualnych sprawach. Dają też mieszkańcom możliwość podzielenia się swoimi spostrzeżeniami, uwagami i problemami.

Wczorajsze spotkanie zdecydowanie zdominowała ekologia. Prezydent Szełemej mówił o groźnych zmianach klimatu i o tym, że każdy z nas może dołożyć swoją małą cegiełkę do poprawy sytuacji. W Wałbrzychu mamy dobrą jakość powietrza, które z roku na rok staje się coraz lepsze. Prezydent przypomniał o miejskim programie dopłat do wymiany pieców z węglowych na elektryczne lub gazowe, mówił też o ochronie zieleni, ograniczeniu wykaszania, zbliżającej się akcji sadzenia drzew i planowanym uruchomieniu miejskiej pasieki.

Przybyli na spotkanie mieszkańcy Wałbrzycha dowiedzieli się też, że zaczyna brakować wody - nie tylko w Wałbrzychu, ale w całej Polsce, dlatego ważne jest utworzenie zbiorników małej retencji i program zatrzymywania wody deszczowej. W naszym mieście do niektórych celów możliwe będzie wykorzystywanie wody opadowej, zalegającej w pogórniczych wyrobiskach. Prezydent Szełemej zachęcał, aby zamiast kupować wodę w plastikowych butelkach, korzystać z wody z kranu.

Ważną rzeczą jest też minimalizacja produkcji śmieci. W tym celu należy przeprowadzać świadome zakupy, dzięki czemu odpadów będzie znacznie mniej. Nie należy też kupować produktów pakowanych w plastik. Jeżeli chodzi o odpady, to pojawią się nowe pojemniki wyposażone w elektroniczne chipy, pojemniki na karty magnetyczne, będzie też monitoring wyrzucanych odpadów. Natomiast za kilka dni odbędzie się podsumowanie prowadzonej w Wałbrzychu akcji "Stop Plastik".

Wśród ważnych dla miasta spraw Roman Szełemej wymienił budowę obwodnicy, planowane remonty ulic Hirszfelda, Dunikowskiego i Długosza, inwestycje w szkoły, przedszkola i żłobki, rozbiórki starych budynków i budowę nowych mieszkań, a także Wałbrzyski Budżet Obywatelski - na projekty można głosować do końca września. Wśród zgłaszanych przez mieszkańców problemów znalazły się między innymi remonty lokalnych ulic, nowe parkingi, które jak powiedział prezydent Szełemej nie powstaną, problem z parkowaniem przy przychodni i hospicjum i problem z podrzucaniem śmieci ze sklepów do pojemników mieszkańców.

Twoja reakcja na artykuł?

2
12%
Cieszy
1
6%
Hahaha
1
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
18%
Złości
10
59%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group