Sobota, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 2606
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Spotkanie Otwartej Grupy Roboczej ESK 2016 w Wałbrzychu

Wtorek, 30 września 2014, 9:00
Aktualizacja: Środa, 1 października 2014, 9:15
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Spotkanie Otwartej Grupy Roboczej ESK 2016 w Wałbrzychu
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w Centrum Konferencyjnym wałbrzyskiego Aqua–Zdroju odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie Otwartej Grupy Roboczej ESK 2016 – Dolny Śląsk. To czwarte spotkanie grupy, której celem jest wypracowanie koncepcji obchodów ESK 2016 w regionie Dolnego Śląska. Poprzednie spotkania odbyły się w Legnicy, Głogowie i Kłodzku.

- Europejska Stolica Kultury to jest takie przedsięwzięcie, które mobilizuje wszystkich. Przede wszystkim chcielibyśmy czuć tę motywację i dać możliwość specjalnej aktywności, nie tylko takiej codziennej, ale specjalnie dedykowanej. Kultura w 2016 roku na Dolnym Śląsku ma być świętem, ma być szczególnie potraktowana. Nie ma być tą kulturą dnia codziennego, tylko ma być czymś ekstra, czymś co pobudzi wyobraźnię mieszkańców, co spowoduje ich dumę z tego, że mieszkają w regionie, którego stolica jest Europejską Stolicą Kultury, czymś co da wszystkim więcej radości - powiedział Marek Sztark - koordynator współpracy ESK 2016 i regionu Dolnego Śląska.

Obecnie w działania Otwartej Grupy Roboczej zaangażowanych jest już blisko 70 osób. Podczas wczorajszego spotkania omawiane były między innymi wspólne i osobne projekty realizowane z okazji obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, zasady opracowywania i realizacji projektów wspólnych, dotyczących całego Dolnego Śląska, projekty osobne, realizowane poza Wrocławiem, które mogą wzmocnić obchody ESK Wrocław 2016 i kwestie możliwości włączenia istniejących, ważnych dla kultury Polski i regionu wydarzeń i przedsięwzięć do programu obchodów ESK Wrocław 2016. Natomiast podczas poprzedniego spotkania, które odbyło się w Kłodzku, uczestnicy pracowali nad problemami odpowiedniego komunikowania i informowania na temat wydarzeń ESK 2016 w regionie. Rozważali także sposoby na wykorzystanie i pobudzenie potencjału turystycznego Dolnego Śląska w kontekście ESK 2016 i sposoby na ułatwienie mieszkańcom regionu dostępu do wydarzeń, które będą mieć miejsce w roku 2016 we Wrocławiu.

Poza obradami plenarnymi, prezentacjami wprowadzającymi, relacją ze spotkań Otwartej Grupy Roboczej, odbyły się też wystąpienia przedstawicieli ESK 2016, warsztaty prowadzone metodą world cafe oraz Pecha Kucha Night - ustandaryzowana prezentacja, której tematem były między innymi relacje z projektów kulturalnych i artystycznych zrealizowanych w regionie, prezentacja koncepcji projektów niezrealizowanych, propozycje współpracy i partnerstwa, recenzje z wydarzeń i projektów kulturalnych, wyniki diagnoz i obserwacji, istotne dla regionu i refleksje na temat zjawisk w kulturze w aspekcie regionalnym. Natomiast na dzisiaj uczestnicy wałbrzyskiego spotkania Otwartej Grupy Roboczej ESK 2016 – Dolny Śląsk zaplanowali wizytę w Parku Wielokulturowym "Stara Kopalnia", udział w projektowaniu przedsięwzięć, a na zakończenie zjazdu - spotkanie informacyjne ESK 2016 dla podmiotów kultury z Wałbrzycha i okolic.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group