Poniedziałek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 2885
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Spotkanie przedświąteczne w PSPS

Poniedziałek, 18 grudnia 2017, 15:36
Aktualizacja: Wtorek, 19 grudnia 2017, 10:05
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Spotkanie przedświąteczne w PSPS
Fot. Robert Bajek
W Publicznej Szkole Podstawowej Specjalnej nr 10 przy ulicy Ogrodowej w Wałbrzychu odbyło się dzisiaj tradycyjne spotkanie przedświąteczne.

Wśród gości przybyłych na spotkanie znaleźli się między innymi wałbrzyscy parlamentarzyści: Katarzyna Izabela Mrzygłocka, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska i Wiesław Kilian, przedstawiciele władz miasta z prezydentem Romanem Szełemejem i wiceprezydentem Zygmuntem Nowaczykiem na czele, miejscy radni, przedstawiciele szkół, uczelni i placówek opiekuńczo-wychowawczych, przedstawiciele straży pożarnej, straży miejskiej, policji, instytucji kultury i duchowieństwa.

Bardzo ważnym gościem spotkania była Agnieszka Rękas - główny konsultant do spraw prawnych w biurze Rzecznika Praw Dziecka, która w kilku słowach nakreśliła obecną sytuację, dotyczącą przemocy wobec dzieci:

- Skala przemocy wobec dzieci jest niestety bardzo duża. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Światowe badania wskazują, że troje na czworo dzieci na świecie podlega przemocy - fizycznej, psychicznej, seksualnej, nadużyciom i złemu traktowaniu. W Polsce do Rzecznika Praw Dziecka wpływa rocznie około 50 tysięcy spraw z czego około 10 procent to sygnalizacje dotyczące złego traktowania, wykorzystywania seksualnego, przemocy - zarówno w środowisku domowym jak i poza tym środowiskiem, przemocy instytucjonalnej, rówieśniczej, sąsiedzkiej, przemocy w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, szkołach, przedszkolach, placówkach które zajmują się dziećmi do lat trzech. Przemoc występuje w wielu obszarach, w wielu aspektach. Mamy ogromny problem i musimy ten problem rozwiązać. Rozwiązania powinny iść zarówno w kierunku działań legislacyjnych jak i pozalegislacyjnych. Jeżeli chodzi o działania pozalegislacyjne, to takie Rzecznik prowadzi w ramach edukacji, wspierania, informowania o prawach dziecka, prowadzenia kampanii społecznych na temat przeciwdziałania przemocy wobec dzieci. Kolejną rzeczą są działania legislacyjne - działań dotyczących inicjowania przez Rzecznika pewnych regulacji prawnych, które należy wprowadzić do naszego systemu prawnego też jest wiele.

Podczas przedświątecznego spotkania nie zabrakło wielu życzeń, wspólnego kolędowania, ciekawego programu artystycznego, przygotowanego przez uczniów PSPS, oraz Światełka Pokoju, które pojawiło się dzięki wałbrzyskim harcerzom.

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group