• Sobota, 7 grudnia 2019
  • Godz. 21:07
  • Imieniny: Ambrożego, Marcina, Teodora
  • Czytających: 4983
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Spotkanie rektorów na zamku Książ

Wiadomości: Wałbrzych/Książ
Poniedziałek, 23 kwietnia 2012, 8:50
Aktualizacja: 8:53
Autor: Sven
Fot. Sven
O aglomeracji wałbrzyskiej, współpracy polsko–czeskiej rozmawiali w Książu rektorzy śląskich uniwersytetów.

Spotkanie, w którym udział wzięli miedzy innymi, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Janusz Janeczek, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu, Elżbieta Lonc, Uniwersytetu Wrocławskiego, Marek Bojarski, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Jan Pyka, przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego w Opawie, a także prezydent Roman Szełemej, radny wojewódzki Julian Golak, były poseł Henryk Gołębiewski było kolejną okazją do zaprezentowania idei aglomeracji wałbrzyskiej.

W krótkiej prezentacji Roman Szełemej stwierdził, że czternaście gmin, które podpisały deklarację przystąpienia do aglomeracji wałbrzyskiej łączy wspólna droga rozwoju naznaczonego intensywną industrializacją i eksploatacją, najwyższe w regionie bezrobocie i fakt, że z przyczyn obiektywnych nie wykorzystały okresu przemian ustrojowych do zmiany kierunku rozwoju.

Również kontakty polsko – czeskie w naszym regionie określił prezydent jako pozostające w fazie stagnacji. – Z Wałbrzycha do Czech jest kilkanaście kilometrów, ale mimo pracy nad zacieśnieniem wzajemnych kontaktów, pozostają one mało efektywne, choć wielu Czechów przyjeżdża do Wałbrzycha na zakupy. Trzeba rozszerzyć te związki na obszar kultury. Sposobem na to może być stworzenie w naszym regionie ośrodków kultury czeskiej, które stałyby się miejscem współpracy polskich czeskich instytucji kultury i organizacji pozarządowych – przekonywał prezydent.

Jednym z najistotniejszych problemów, na które zwrócono uwagę jest stan połączeń drogowych i kolejowych. Jeden z gości stwierdził, że dwugodzinna podróż z Kudowy do Wałbrzycha to istna „droga przez mękę”. Radny Julian Golak, który od wielu lat działa na rzecz współpracy polsko-czeskiej zauważył, nie tylko podzielił ten pogląd: - Współpracę na pograniczu ogranicza brak lub niewykorzystanie istniejących połączeń komunikacyjnych. Droga S-3 nie istnieje, droga krajowa nr 35 jest poważnie obciążona, połączenie kolejowe z Mezimesti niewykorzystywane. To ma negatywny wpływ na rozwój wspólnych przedsięwzięć – podkreślił radny sejmiku dolnośląskiego.

Część problemów komunikacyjnych ma rozwiązać kolej aglomeracyjna, która jednak, miejmy nadzieję – chwilowo, utknęła w biurokratycznych meandrach spółek kolejowych. Pierwszy odcinek tej kolei, łączący Świebodzice i Wałbrzych Główny mógłby działać już od lata tego roku.

Ważnym problemem jest tzw. „niska emisja” zatruwająca środowisko przez niewydajne kotłownie i piece domowe opalane węglem. Nowa Ruda otwiera listę miast o największym zapyleniu w Polsce. W innych miejscach naszego regionu jest lepiej, choć do ideału daleko. Ograniczenie niskiej emisji to nie tylko wymóg Unii Europejskiej, ale element niezbędny do rozwoju aglomeracji, mieści się w koncepcji rewitalizacji miast i promowania zdrowego stylu życia. Perspektywa finansowa Unii Europejskiej na lata 2014-2020 daje szanse na taki rozwój i nie można go zmarnować. Rozwiązanie problemu niskiej emisji nie jest łatwe, ponieważ wiąże się z często wysokimi kosztami nowych instalacji, wysoką ceną gazu i z dostępnością stosunkowo taniego węgla z biedaszybów. – Tylko zachęty ekonomiczne mogą mieć wpływ na niską emisję, inaczej niczego nie zmienimy – stwierdził kategorycznie rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Janusz Janeczek.

Wydaje się, że aglomeracja wałbrzyska może rozwiązać wiele istotnych problemów regionu. Pod warunkiem jednak, że uda się pozyskać unijne pieniądze oraz, że rządowa pomoc, którą deklarowała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska nie pozostaną w sferze marzeń i planów.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Wałbrzyszanin 23-04-2012 12:03
Ciekawe kiedy w Wałbrzychu powstanie uniwersytet ? Wałbrzych powinien mieć dobre uczelnie tym bardziej uniwersytet.
~gosc 23-04-2012 12:25
najlepiej zeby bylo Uniwersytet Wałbrzyski zamiast PWSZ AS Wałbrzych

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group