Środa, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 2903
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Spotkanie z pisarką Joanną Jodełką

Sobota, 26 listopada 2016, 6:36
Autor: red
Wałbrzych: Spotkanie z pisarką Joanną Jodełką
Fot. użyczone
Długi jesienny wieczór to najlepszy czas na dobrą książkę albo na spotkanie z autorem ciekawych powieści sensacyjnych.

Taką możliwość mieli czytelnicy w Multimedialnej Filii Bibliotecznej, gdzie gościła Joanna Jodełka. Pisarka przebojem weszła na rynek książki za sprawą głośnego debiutu, jakim była „Polichromia”. Kryminał został uhonorowany Nagrodą Wielkiego Kalibru w 2010 roku, co dodało autorce już u progu kariery pisarskiej skrzydeł i upewniło, że ma talent i umiejętności.

Joanna Jodełka uważa, że kryminały to bajki dla dorosłych, gdzie zło zostaje ukarane. Czytelnik ma poczucie, że rozwiązanie zagadki, kto i dlaczego zabił, przywraca równowagę. Ostrzegała, że pisanie może „dopaść” każdego z nas i jest uzależniające. Chętnie opowiadała o inspiracjach, pomysłach. Do stworzenia debiutu wykorzystała wiedzę z dziedziny symboliki kościelnej, którą zajmowała się pisząc pracę magisterską na kierunku historii sztuki. Wyjaśniła, dlaczego jej książki nie są typowymi kryminałami, chociaż uparcie tak są określane - bardziej interesuje ją pisanie o tym, kto się boi i dlaczego, niż szukanie sprawcy zbrodni. Kobiety w jej książkach są silne, mężczyźni to nie cyniczni macho, ale bliżsi rzeczywistości – uwikłani w trudne relacje, niekiedy bierni, potrzebujący pomocy. Stąd nietypowa perspektywa, z jakiej czytelnik przygląda się opisywanej fabule. Kryminał w wydaniu Jodełki wymyka się z ram gatunkowych, intryguje czytelnika, zmusza do myślenia i zmiany oczekiwań wobec książki w trakcie czytania.

Przed spotkaniem Joanna Jodełka przeprowadziła warsztaty z pisania kryminałów z młodzieżą z GZS nr 2, w czasie których uczestnicy dowiedzieli się, że z połączenia normalnych przedmiotów, codziennych zdarzeń i zwykłych ludzi może powstać intrygująca historia kryminalna.

Spotkanie autorskie odbyło się w ramach projektu Stowarzyszenia Przyjaciół Biblioteki pod Atlantami „Nie czytać to zbrodnia”, dofinansowanego ze środków gminy Wałbrzych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group